WordPress SEO kategori ve etiket düzenlemeleri nasıl yapılır?

WordPress, dünyada en yaygın kullanılan web site altyapılarının başında geliyor. Sunduğu imkanlar, düşük maliyetler gibi sebeplerle her 3 web sitesinden biri wordpress olarak karşımıza çıkıyor. O nedenle dijital pazarlamayla ilgilenen ve SEO’nun önemini kavramış herkes wordpress SEO hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışıyor demek çok yanlış olmaz. WordPress SEO düzenlemesi nasıl yapılır? WordPress kategori ve etiket sayfaları nasıl düzenlenir? İşte bu soruların hepsini sizler için açıkladık…

Kategori sayfası nedir?

Bir kategori sayfası, farklı gönderileri birlikte gruplamanıza izin verir. Ana blog sayfanız gibidir ancak yalnızca belirli bir kategorideki yayınları görüntüler. WordPress’te bir gönderi oluşturduğunuzda, onu bir veya daha fazla kategoriye ekleme seçeneğiniz vardır.

Kategori sayfaları, yazılarınızla aynı şablonu ve aynı kenar çubuğu veya widget’ları paylaşabilir. Bu, kullandığınız temaya bağlıdır, ancak çoğu durumda, bir post sayfası ve kategori sayfası benzer düzendedir. Genellikle bir kategori sayfası (arşiv sayfası olarak da bilinir), bir gönderinin başlığını, görüntüsünü ve tanıtımını gösterir ve kullanıcıların arşivler arasında gezinmelerine yardımcı olmak için en altta disk belleği bulundurur. Blog yapınızı ve gezinmenizi düşünürken, yazılarınızı kategoriler halinde gruplandırmak ve ana menünüzde göstermek yaygın bir uygulamadır.

Kategori sayfası SEO

Bir SEO açısından bakıldığında kategori sayfalarında birkaç sorun bulunur. Yinelenen içerik bunlardan biridir. Bazı yayınların alıntılarını gösteren bir kategori sayfası, tüm içerik ayrı ayrı sayfalarda zaten mevcut olduğundan hiçbir özgün içeriğe sahip değildir.

Bu aynı zamanda, bir kategori sayfasının, kendi başına benzersiz bir içeriğe sahip olmadan kategoriyi oluşturan ürünlerin bir listesini göstereceği e-ticaret web siteleri için de geçerlidir.
Kategori sayfalarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması zordur. Bahsettiğimiz sorun nedeniyle, Google’ın kategori sayfası yerine web sitenizden bir sayfa (veya gönderi) sıralaması daha olasıdır.

Google’ın bir kategori sayfasını gösterebileceği tek durum, bir web sitesinin çok sayıda alakalı sayfası olması ve bir web sitesinin SEO yapısının, Google’ın bir sayfa üzerinden kategori sayfasını seçmesine yardımcı olacak şekilde hazırlanmasıdır.

wordpress seo nasıl yapılır

Kategori sayfaları SEO için ne zaman faydalıdır?

Bloglarda veya kurumsal web sitelerinde, kategori sayfaları çoğunlukla kullanıcıların bir web sitesinde gezinmelerine ve aradıklarını daha hızlı, daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. E-ticaret veya bir seyahat web siteniz olsa bile kategori sayfaları açılış sayfaları olarak hizmet verebilir ve SEO için de oldukça önemlidir. Örneğin; Türkiye’nin farklı şehirlerinde villaları gösteren bir web siteniz olduğunu varsayalım. Ana farklı konumlarınız olsun; mesela İstanbul’daki villalar, İzmir’deki kiralık daireler gibi. Bunların her biri için bir kategori sayfanız olmalı ve kullanıcılar, Google’da arama yaptıklarında ilgili kategoriye girebilmeli. Ancak Google, kategori sayfalarını göstermemeyi tercih ediyor. Bunun da sebebi bireysel sayfaları daha değerli ve özgün bulması olarak açıklanıyor.

Google’un kategori sayfalarınızı arama sonuçlarında göstermesini istiyorsanız yapılabilecek birtakım işlemler bulunuyor. Bunlar şöyledir:
-Kategori sayfalarınızın özgün başlıkları ve açıklamaları olmalı. Bunu wordpress panelinizde “kategori düzenleme” kısmından yapılandırabilirsiniz.
-Başlık ve açıklama yazarken içerik SEO hakkında söylediğimiz bütün kurallar geçerlidir.
-Kategori sayfalarının özgün içeriğe sahip olması gerekir. O nedenle kategorilerin açıklama kısmına özgün birkaç paragraf eklemek önemlidir. Her şey doğru yapılandırılmışsa, kategori sayfalarınız benzersiz bir başlığa, benzersiz bir H1 başlığına ve kullanışlı bir açıklamaya sahip olacaktır.
-Çok sayfalı kategoriler için kanonik URL’leri ayarlayın.

Bir sonraki adıma geçmeden önce, kategori sayfalarınız için sayfalamayı etkinleştirdiyseniz (veya sayfanın altında ‘sonraki yazı’ veya ‘önceki yazı’ gibi seçenekler gösteriyorsa), sonraki tüm sayfaların kurallı URL’lerinin işaretlendiğinden emin olun.

Kategori SEO için detaylı bilgiye sayfa içi SEO kurallarını inceleyerek ulaşabilirsiniz!

Kategori sayfaları için ileri düzey SEO

Yukarıda açıklanan kategori ve başlıkları optimize etme işlemi sonrasında bile, Google’ın kategori sayfası yerine tek bir sayfa seçmesiyle ilgili sorun devam edecektir. Bu nedenle, bir adım daha ileri gitmeniz ve aşağıdaki kontrolleri / değişiklikleri yapmanız gerekir:
-Web sitenizde kırıntıların etkin olduğundan ve kırıntı menüsünde bulunan bağlantıların tıklanabilir olduğundan ve uygun şemaya sahip olduğundan emin olun .
Bir villa sayfasını görüntülerken ekmek kırıntısının üstündeki örneğimizde şöyle görünmesi gerekir:
Anasayfa > İstanbul’da Villalar > Villa Çiçek
“İstanbul’daki villalar” kategori sayfasına işaret eden bir bağlantı olmalıdır.
Daha sonra, uygun bağlantı metnini kullanarak kategori sayfasına işaret edecek sayfalara iç bağlantılar eklemeniz gerekir. Örneğin, Villa Çiçek’deki açıklamayı düzenleyebilir ve kullanıcıların “İstanbul’daki Villalar” kısmına geri dönmelerine yardımcı olmak için bir bağlantı ekleyebilirsiniz .

Bu dahili bağlantılar, Google’ın kategori sayfalarınızın önemli olduğunu anlamalarına ve ayrıca kullanıcıların web sitenizi daha iyi gezmelerine yardımcı olacaktır. Tek tek sayfaların başlıklarında, kategorileri hakkında değil, benzersiz özellikleri ve sayfa içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermelisiniz.

Yukarıdaki kavramlar herhangi bir e-ticaret web sitesine veya hatta bloglara uygulanabilir. Kategori ve arşiv sayfalarınızı daha iyi optimize etmek için gelişmiş bir SEO tekniğidir.

wordpress seo ayarları

Etiket sayfaları nedir?

Bir gönderinin etiketler bölümüne bir etiket eklediğinizde, WordPress her etiket için bir sayfa oluşturur. Bir etiket sayfasının URL’si https://www.etkialaniniz.com.tr/etiket/etiket ismidir .
-Bir etiket sayfası, gönderileri birlikte gruplamanıza izin verdiğinden kategori sayfasına benzer.
-Etiket sayfaları genellikle arşiv sayfaları (kategoriler) ile aynı şablonu paylaşır.
-Özel olarak eklemediğiniz sürece etiket sayfalar menüde gösterilmez.
-Etiket sayfaları, kategori sayfalarıyla aynı sorunlara (benzersiz içerik eksikliği) sahiptir.

WordPress’teki “Etiketler” sayfasına gidip bir sayfa için “düzenleme” yaptığınızda, etiket sayfalarınızı benzersiz ve ilgi çekici hale getirmek için kategorilerde açıklanan SEO düzeltmelerini yapabilirsiniz. Çoğu durumda, etiket sayfaları yalnızca kullanıcının gezinmesine yardımcı olmak ve başka hiçbir amaca hizmet etmemek için kullanılır. Etiket sayfaları, kategori sayfaları veya hatta gönderilerle aynı başlıklara sahip olabilir ve bu, SEO’nuz için iyi değildir.

Etiket sayfaları için en iyi SEO uygulamaları

En iyi uygulama “noindex” ve “nofollow” etiket sayfalarını kullanmaktır. Bunu yaparak, Google (ve diğer arama motorları ), web sitenizi dizine eklerken bu sayfaları dikkate almayacaktır. Bu size çok zaman kazandıracak ve web sitenizi daha iyi hale getirecek bir uygulamadır..

Etiket sayfalarına no-end ve no-no yönergeleri eklemenin yanı sıra , bunları XML site haritanızdan da hariç tutmalısınız . Web siteniz için önemli olduğunu düşündüğünüz ve Google’ın etiket sayfalarınızı indekslemesini istediğiniz takdirde, bunları sayfalarınızda dikkatlice kullanmalı ve her sayfada bağlantı olarak çok fazla etiket içermekten kaçınmalısınız.

Sonuç

Kategori ve etiket sayfalarına her türlü WordPress web sitesinde varsayılan olarak erişilebilir. Birçok kişi onları görmezden gelir, ancak yukarıda açıklandığı gibi, bu görmezden gelme olayı, WordPress SEO çabalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kategori sayfalarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, web sitenizin yapısını ve gezinmesini düşünün. Kategori sayfalarının tek amacı navigasyona yardımcı olmaksa, ancak SERP’te görmeyi beklediğiniz (veya istediğiniz) sayfalar değilse, onları site haritanızdan kaldırmayı ve ayrıca “noindex” yapmayı deneyin.

WordPress SEO kapsamında kategori sayfaları önemliyse, bir seyahat web sitesi örneği gibi, o zaman bunları optimize edin ve sayfaların geri kalanından Google’a doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olun.
Etiket sayfaları söz konusu olduğunda, yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda onları dizinde tutun. Google’ın sonuçlarında yüksek bir etiket sayfası sıralaması çok olası değildir, bu nedenle yapılabilecek en iyi uygulama onları dizinden çıkarmaktır.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler