White Hat SEO Nedir

white hat seo

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan SEO çalışmaları iki farklı yöntemle uygulanabilir. Kullanıcı faydasını iyileştirmek, uzun vadede daha başarılı sonuçlar almak için yapılan SEO uygulamaları White Hat SEO Türkçe adıyla ‘Beyaz Şapka SEO’ olarak tanımlanır. Aynı şekilde arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için yapılan uygunsuz ve etik olmayan çalışmalar Black Hat SEO Türkçe adıyla ‘Siyah Şapka SEO’ olarak adlandırılmaktadır.

Sektörde on beş yıllık bir deneyime sahibim ve bugüne kadar sayısız site için SEO uyguladım ve devam etmekteyim. Aynı zamanda farklı sitelerin gelişimini de yakından takip etme fırsatına sahibim. SEO alanında black hat SEO uygulayan siteler kısa sürede üst sıralara yerleşebilir ancak bu başarı uzun sürmez. SEO çalışmalarını uzun vadeli bir kazanca dönüştürmek ve Google cezalarını minimuma indirmak için black hat SEO’dan uzak durmanızı tavsiye etmekteyim. Etik olmayan bu çalışmalar, sitenizin süresiz olarak kapanmasına neden olacaktır.

Google algoritmaları her geçen gün daha iyi bir noktaya geliyor dolayısıyla site gelişimleri ve SEO çalışmalarında görülen uygunsuzluklar kısa sürede fark edilmektedir. Sitenizin Google politikalarına ve standartlarına uygun gelişebilmesi için White Hat SEO tekniklerini uygulamanız gerekir. Bu teknikler arama motoru botlarına ve ziyaretçilere sitenizin kaliteli ve yararlı olduğu hakkında bilgi verecektir.

White Hat SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları tarafından en fazla sevilen ve ödüllendirilen SEO yöntemi White Hat SEO’dur. White Hat SEO en etkili ve en fazla kalıcı yarar sağlayan SEO yöntemidir bu nedenle her sitenin bu teknikleri kullanmasını öneriyorum. Bu teknikler kullanıcı faydasını en üst noktaya taşıyabilir. White Hat SEO tekniklerini uygulayabilmeniz ve başarı sağlayabilmeniz için uzun bir süre ve azim gerekebilir. Ancak sonucunda siteniz daha fazla avantaj elde ederken kazancınız da artacaktır.

White Hat SEO teknikleri nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevabı için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Sizin için özel hazırlanan bu içerikte beyaz şapka SEO hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmak mümkün. Bu teknikleri uygulayarak siteniz için doğal bir SEO çalışması yaparken organik ve gerçek trafiği arttırabilirsiniz.

white hat seo nasil yapilir

Doğal Ve Özgün İçerik

SEO’nun en temel noktalarından biri içeriklerdir. Black Hat SEO çalışmalarında genellikle başlık ve konu birbirinden uyumsuzdur ve kullanıcılara herhangi bir bilgi sunmaz. Ancak White Hat SEO için en önemli kriter içeriklerin özgün ve doğal olmasının yanı sıra kullanıcıya bilgi sağlamaktır. İçerikleriniz mutlaka doğal bir yazı dili kullanılarak anlaşılır bir dille yazılmalıdır. Bu yazılar, kullanıcıların içeriği daha fazla sürede okumasını ve sitede kalma süresini büyük ölçüde arttırır.

Geçtiğimiz yıllarda arama motoru botları site içeriğini okuyamadığı için kopya ve sahte içerik kullanımı oldukça fazlaydı. Ancak günümüzde arama motoru botları yani örümcekler içeriği anlayabilecek yapay zekaya sahiptir bu nedenle her sitede olan içerikleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. İçerikleriniz sitenize özgü olmalıdır. Kopya içerik kullanan siteler yapay zeka tarafından fark edilir ve site spam cezası alabilir. Aynı zamanda içerikleriniz çok kısa ya da çok uzun olmayacak şekilde düzenlenmeniz gerekir.

Doğal ve kaliteli içerikler oluşturmak kullanıcıların yeniden sitenizi ziyaret etmesini ve sosyal medyada paylaşım yapmasını sağlar. Dolayısıyla organik bir trafik kaynağı oluşurken siteniz kısa sürede popüler bir hale gelebilir.

dogal ve ozgun icerik

Anahtar Kelimeler

Etkili ve güçlü bir White Hat SEO için anahtar kelimeler içeriğe uygun olarak yerleştirilmelidir. Kısa kelime grupları ile oluşturulan bir – iki kelimelik anahtar kelimelerde rekabet daha fazladır ve üst sıralara çıkmak daha uzun ve etkili bir çalışma gerektirir. En az 4 – 5 kelimeden oluşan uzun kuyruklu anahtar kelimelerde ise rekabet daha fazladır ve ancak kullanıcılar aradığı sonuca kısa sürede ulaşmaktadır.

Anahtar kelime analiz araçları kullanarak kullanıcıların en fazla arattığı anahtar kelimeleri görebilir ve rakipleriniz için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Rakiplerinizin sıklıkla tercih ettiği anahtar kelimelere yönelik yapılan çalışmalar da sıralama için bir fark yaratabilir.

Anahtar kelimelerle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise anahtar kelime yoğunluğudur. İçeriğinizin uzunluğuna göre anahtar kelime yoğunluğu yüzde üç ile beş arasında değişmelidir. Anahtar kelime doldurma şeklinde hazırlanan içerikler kullanıcıların sitede kalma süresini kısaltırken Google algoritmaları siteyi spam olarak değerlendirebilir.

anahtar kelimeler

Backlink

Sitenizin etkileşimini arttırmak ve doğal trafik kaynağı oluşturmak için backlink çalışmalarına ağırlık vermelisiniz. Alanında otorite sahibi bir siteden backlink almak ziyaretçi sayısını doğrudan yükseltirken sitede kalma süresini de olumlu yönde etkileyebilir. Ancak sahte backlink sağlayan siteler, paravan platform ya da siteler, backlink paketleri vb. black hat SEO tuzağına düşmenize sebep olacaktır. Bu nedenle sitenizin içeriklerine uygun ve kaliteli sitelerden backlink almaya özen göstermelisiniz.

backlink

Başlıklar ve URL Yapısı

Site ve içerik başlıkları konuya uygun olarak dikkat çekici bir şekilde oluşturulmalıdır. Başlık, içeriğin ne anlatmak istediğini doğrudan anlatmalıdır. Aynı zamanda ‘en iyi, dev dosya, rehber’ gibi niteleyici ifadelerin yanı sıra ‘on teknik, beş faydalı bilgi’ gibi rakamları kullanmak da önemli bir tekniktir.

URL yapısı oluştururken kısa ve öz bir anlatım benimsenmelidir. URL’de gereksiz kelime ya da sayı kalabalığının bulunması sıralamayı olumsuz yönde etkileyebilir. White Hat SEO’ya uygun bir URL yapısı az sayıda kelime içermelidir.

baslik ve url yapisi

Görsel Optimizasyonu

White Hat SEO tekniklerine uygun olarak düzenlenen bir sitede görsel optimizasyonu önemli bir kriter olarak değerlendirilir. Sitede kullandığınız tüm fotoğrafların özgün ve orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer sizin için kaliteli görsel hazırlayacak bir grafik ekibiniz yok ise internetteki ücretsiz stok fotoğraflarından yararlanmak mümkün. Ancak bu durum orijinal görsel kullanmak kadar etkili olmayacaktır.

Görseller kendi adı ile doğrudan siteye yüklenmemelidir. Fotoğrafta anlatılmak istenen olgu ve konu içeriğine uygun olarak birkaç kelime ile yazılabilir. Başta Google olmak üzere bütün arama motorları orijinal ve kaliteli görsel kullanan siteleri ödüllendirerek sıralamalarını yükseltebilir.

gorsel optimizasyonu

Mobil Uyumluluk

Günümüzde mobil cihazlarla arama yapan kullanıcıların sayısı her geçen gün artış gösterir. Bu nedenle arama motorları mobile uyumlu olan sitelerin daha kısa sürede yükselmesine yardımcı olmaktadır. Mobil optimizasyonu eksiksiz bir şekilde tamamlamak sitede kalma süresini arttırır.

Mobil uyumlu olmayan sitelerde ürün / hizmet tanıtımı verimli bir şekilde yapılamaz bu nedenle satış oranları büyük ölçüde azalır. Siteniz için kayıp oranları %80’e kadar yükselebilir ve bu durum sıralama kaybetmenizi doğrudan etkileyecektir.

site içi link inşası

Site İçi Link İnşası

Ziyaretçilerin sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamak ve içeriklerin daha fazla okunması için site içi bağlantı linkleri uygun bir şekilde yapılmalıdır. Örneğin, SEO hakkında yazılan bir içerik için diğer SEO yazılarına yönlendirme yapmak kullanıcıların birçok konuyu okumasını sağlayabilir. Link inşasının doğru yapılması White Hat SEO tekniklerinin etkili bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Site içi bağlantı linkleri ile sıralamada önemli bir yer edinebilir ve kullanıcıların siteden daha fazla faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde arama motoru botları, site içi linkleri doğru şekilde uygulayan sitelerin daha kaliteli ve faydalı olduğu yönünde veri sunar.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir