Dinamik Arama Ağı Reklamları nedir? Nasıl çalışır?

Dinamik Arama Ağı Reklamları (DSA) yüksek hacimli ve kârlı olma potansiyeline sahip reklam biçimleridir. Ancak reklam bütçenizi israf etme potansiyeline de sahiptir. O nedenle Dinamik Arama Ağı reklamlarında net hedefler belirlemek ve düzgün bir stratejiyle ilerlemek oldukça önemlidir.  Dinamik Arama Ağı Reklamları nedir? Nasıl çalışır ve ne zaman kullanılır? gibi merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. 

Dinamik Arama Ağı Reklamları, özellikle e-ticaret  web sitesi içeriğine dayalı olarak alakalı arama sorgularını otomatik olarak hedeflemek için Google’ın organik web tarama teknolojisini kullanır. Dinamik Arama Ağı Reklamları kampanyalar için kullanışlıdır. Çünkü:

-Artan trafik yoluyla daha iyi bir yatırım getirisi (YG) elde etmek için anahtar kelime kampanyalarındaki boşlukları doldurmanıza yardımcı olur.

-E-ticaret siteleri için hazırlanan reklamların birçok sorguyu hedeflemesine olanak sağlayan kolay bir kampanya oluşturmasını sağlar.

İçerik açısından zengin web siteleri olan e-ticaret siteleri, genellikle Dinamik Arama Ağı Reklamları’nı kullanmanın en iyi sonuçlarını görür.

Dinamik Arama Ağı’ndan en çok avantaj sağlayan reklamveren grupları:

-Farklı ürün veya hizmet çeşitliliğine sahip e-ticaret web siteleri

-Mevsimlik ürün grupları satışı yapanlar (Örnek: yeni pazarlara açılan işletmeler)

Google, Dinamik Reklam hedefleriyle eşleşen aramalar bulduğunda, reklam başlığı ve açılış sayfası URL’sini oluşturur. Bu URL bir reklamverenin  web sitesinden en uygun sayfaya bağlanır.

Başlık, Google Arama’ya girilen, eşleşen her öbekten ve reklam için kullanılan en alakalı açılış sayfasının başlığından dinamik olarak oluşturulur. Dinamik Arama Ağı Reklamları, diğer arama reklamlarından daha uzun başlıklara sahip olabilir, bu da görünürlüğünü artırır ve pazarlamacılar açıklama satırlarını kontrol edebilir ve reklamlarda URL görüntüleyebilir.

google dinamik arama ağı reklamları

DSA Reklamlarının avantajları

1. Verimliliği artırır 

Dinamik Arama Ağı Reklamları, Google’ın organik arama dizininden alakalı verileri alır. Bu, e-ticaret sitesi sahibi pazarlamacıların, sitedeki her ürün için anahtar kelimeler, teklifler ve reklam metni oluşturmak için harcadıkları süreyi azaltır.

2. Otomatik reklam güncellemeleri

Bir satıcı kendi sayfasında değişiklik yaptığında, Google, web sitesinin en yeni ve güncellenmiş sürümünü aldıklarından emin olmak için web sitesini otomatik olarak tarar.

3. Dinamik olarak oluşturulmuş başlıklar

Google’a göre, bir müşterinin araması bir ürün veya hizmetle alakalı olduğunda, söz konusu müşterinin arama ifadesinden ve reklamdaki açılış sayfasından kelimeler içeren bir başlığa sahip bir dinamik olarak reklam oluşturur.

Dinamik Arama Ağı Reklamları ayrıca, reklamın alışveriş yapanlar için görünürlüğünü ve alaka düzeyini arttıran, standart metin reklamlardan biraz daha uzun bir üretilen başlık içerir.

4. Kampanya kontrolü

Dinamik Arama Ağı reklamlarıyla, e-ticaret yapan kişiler, reklamlarını web sitelerinin tamamına dayandırma veya belirli kategorilere veya sayfalara indirgeme seçeneğine sahiptir. Ayrıca, geçici olarak stokta olmayan ürünler için reklamların gösterilmesini de önleyebilirler.

5. Trafik artırımı

Dinamik Arama Ağı reklamlarının en etkili faydalarından biri trafik artışıdır. Trafikteki bu potansiyel artış satışların da artmasını sağlar. Reklamverenler, kampanyalarını optimize etmek için ne kadar yatırım yaparlarsa, o kadar fazla müşteriye ulaşabilirler.

Dinamik Arama Ağı Reklamları nasıl çalışır?

Reklamverenler, web sitelerinin tamamından ayrıntı çekmek isteyip istemediklerini belirlerler veya reklamlarını hedeflemek için yalnızca belirli sayfaları seçebilirler. Tipik olarak, reklamverenin web sitesindeki içeriğin yapısı ve derinliğine bağlı olarak DSA, “iş hedefleriyle en alakalı olan” insan gruplarına ulaşmada yardımcı olacaktır.

Örneğin; E-ticaret yapan web siteleri, kategorilerini sattıkları ürünlere göre (gömlekler, ayakkabılar, pantolonlar) bölümlere ayırırlar. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere Dinamik Arama hedefleri için gelişmiş seçeneklerden yararlanabilir:

-Belirli kelimeleri içeren başlıkları olan sayfalar

-Belirli metin dizeleri içeren URL’leri olan sayfalar

-Belirli kelimeleri içeren sayfalar

Dinamik Arama Ağı Reklamları, anahtar kelime tabanlı kampanyalarla nasıl çalışır?

Dinamik Arama Ağı Reklamlarının sıralaması, anahtar kelime tabanlı reklamlarla aynı şekilde belirlenir. Google AdWords’e göre, her ikisi de dinamik reklam hedefi için belirlenen maksimum tıklama başı maliyet (TBM) teklifine ve dinamik arama reklamının Kalite Puanı açık artırma süresi ölçümüne (diğer arama reklamlarıyla kullanılan aynı hesaplamaları kullanarak) dayanır.

Bir kullanıcının araması, anahtar kelime tabanlı kampanyanızdaki bir anahtar kelimeyle tam olarak eşleşirse ne olur?

Bu durumda, iki reklam aynı AdWords hesabına ya da hesaplar bağlıysa aynı reklamverene ait farklı hesaplara ait olduğu sürece, dinamik arama ağı reklamının yerine anahtar kelime tabanlı bir kampanyadaki reklam gösterilir.

Kontrol: 

-Dinamik Arama Ağı Reklamları ile dinamik reklam hedeflerini, reklam şablonlarını, teklifleri ve bütçenizi kontrol edebilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri kullanarak görünmek istemediğiniz kelimeleri belirleyebilirsiniz. Örneğin, satış yapan reklamverenler, ücretsiz alışverişi sunmuyorsa negatif anahtar kelime olarak kullanabilirler. Satışı yapılan ürünler stoklarda tükendiyse yine aynı yöntemle reklamlardan kaldırılabilir. 

Raporlama:

Reklamverenler, insanların reklamı tıkladıklarında aradıkları terimleri ve bu arama terimleri için seçilen dinamik başlıkları ve açılış sayfalarını görmek için bir arama terimleri raporu görüntüleyebilir.

Ayrıca, web sitelerinin çeşitli kategorilerinin nasıl performans gösterdiğini görmek için bir kategori raporu da görüntüleyebilirler. Ayrıca, reklamlarının ortalama tıklama oranını, tıklama başına maliyetini ve dönüşüm verilerini görebilirler.

dinamik arama ağı reklamları nedir

Dinamik Arama Ağı Reklamları nasıl oluşturulur

Dinamik Arama Ağı Reklamlarını kullanmak için “Yalnızca Arama Ağı – Dinamik Arama Ağı” kampanya türünü seçin.

Not: Yalnızca “Tüm özellikler” kampanya türünde kullanılabilen ek özellikler (Kitle sekmesi gibi) kullanmak istiyorsanız, o kampanya türünün altında da Dinamik Arama Ağı kampanyasını yapılandırabilirsiniz.

1.AdWords hesabınıza giriş yapın.

2.Kampanyalar sekmesini tıklayın.

3.+ Kampanya açılır menüsünü tıklayın ve yalnızca Arama Ağı’nı seçin.

4.Kampanya ayarlarını seç sayfasında, Dinamik Arama Ağı Reklamları’nı seçin. Ardından kampanya adınızı girin.

5.Dinamik Arama Ağı Reklamları bölümünde, alanınızı ve reklamlarınızın hedeflemesini istediğiniz sayfalara karşılık gelen dili girin.

6.Hedef coğrafi yerler, bütçe ve varsayılan teklif dahil olmak üzere tüm ek ayarları girin. Teklif yapılandırması bölümünde, Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın. Google’ın tekliflerinizi optimize etmesini istiyorsanız otomatik bir teklif stratejisi seçin. Manuel Arama Başına Maliyet (TBM) teklifinden daha iyi performans sağlayabildiğinden, Dinamik Arama Ağı kampanyalarında kullanılmak üzere otomatik teklif vermeniz çok daha mantıklı olur.

7.Kaydet ve devam et’i tıklayın .

Bir reklam grubu oluşturun

1.Reklam grubunuza bir ad verin.

2.Kategorilere göre hedeflemek (önerilen): Otomatik hedefler bölümünde, Web siteniz için önerilen kategorileri kullan’ı seçin.

3.Kategorileri seçin ve bunları Seçilen kategoriler sütununa ekleyin. Her kategorinin örnek sayfalarını ve reklamlarını, kategori adının sağındaki iletişim simgesinin üzerine getirerek görebilirsiniz.

4.Sitedeki tüm web sayfalarını hedeflemek için Tüm web sayfalarını kullan’ı seçin .

5.Yalnızca belirli web sayfalarını hedeflemek için Belirli web sayfalarını kullan (gelişmiş) seçeneğini belirleyin.

6.Reklam oluştur bölümünde, reklamın birinci ve ikinci açıklama satırlarının metnini girin. Başlık dinamik olarak üretilecektir. Ayrıca, reklamda gösterilmesini istediğiniz URL’yi (etki alanınız) de girin.

7.Reklam grubunu kaydet’i tıklayın.

google reklamları

Dinamik Arama Ağı Reklamlarının kullanılma nedenleri:

-Anahtar kelime araştırma görevini hafifleterek zaman kazanın

-Hedefiniz için en uygun açılış sayfasını araştırma gereksinimini azaltarak zaman kazanın

-Yalnızca açıklama satırları oluşturarak reklam metni oluşturun. Google, kullanıcının arama sorgusuyla eşleşmesi için dinamik olarak alakalı bir başlık oluşturur

-Bu kampanya, geniş eşlemeli stratejinizi desteklemek yerine, hedeflerinize uygun tam eşlemeli anahtar kelimeler için anahtar kelime hedefleme stratejinizin yerine geçmemelidir

-Geliştirilmiş kapsama Web sitenize yeni sayfalar eklenirse, Google, tüm sayfaların hedefi varsa otomatik olarak onları hedefleyebilir. Acele etmeniz ve yeni reklam grupları oluşturmanıza gerek yok. 

Dinamik Arama Ağı Reklamlarında dikkatli olmak için nedenler:

-En iyi web sitesi yapısına sahip değilseniz problemler yaşayabilirsiniz. Google’ın doğru bir şekilde dizine ekleyebileceği iyi yapılandırılmış web siteleri, Dinamik Arama Ağı Reklamları için idealdir.

-Çoğunlukla, iyi SEO yapısına ve organik varlığa sahip web siteleri, “kategori” dinamik hedefini kullanarak bu kampanya türüyle gerçekten başarılı olma eğilimindedir. Bu, Google’a web sitenizdeki ürün sayfaları gibi belirli, daha derin açılış sayfalarıyla arama sorgularını eşleştirme konusunda daha fazla özgürlük sunar.

-Hedef yatırım getirinizde dönüşüm sağlayan tam eşlemeli anahtar kelimeler listeniz zaten var. Bu, DSA kampanyalarını test etmek istemediğiniz anlamına gelmez. Bunun yerine, bunları, negatif eşlemeli anahtar kelimeler olarak DSA kampanyanızdan çıkarmak ve anahtar kelime tekliflerinizi, kampanya ayarlarınızı ve bu kanıtlanmış dönüştürücüler için reklam metni sayfalarınızı optimize etmek için daha fazla zaman harcamak istersiniz.

 

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler