SEO'ya mı ihtiyacınız var??

Dünyada genelinde internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğuna ulaşan Google, internet dünyasındaki armaa motoru optimizasyon çalışmalarının hayati önemine şöyle dikkat çekiyor: ‘’Ne kadar büyük olursanız olun, yükselmek için SEO’ya ihtiyacınız var!’’

Semroot sizin için etkili SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri üretir, hedeflediğiniz alanlarda sizi en öne çıkararak potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlar. İlk sıralarda konumlanmak için bizimle yolculuğa başlayın!

 • İTİBAR

 • GÖRÜNÜRLÜK

 • TASARRUF

 • Yüksek Dönüşüm

  Semroot ile hedeflerinizi ve beklentilerinizi her zaman yüksek tutun! Etkili ve güçlü bir stratejiyle ilerlediğimiz
  bir müşterimiz için sonuçlar şu şekilde:
  • Yıllık organik trafik: 14085 %34 Sıralama Alan Anahtar Kelimeler: 7895 %34 Yatırım Getirisi ? %34
  • Yıllık organik trafik: 13457 %34 Sıralama Alan Anahtar Kelimeler: 30247 %34 Yatırım Getirisi: %820 %34
  SEO Süreciniz Yönetilirken Hangi Sorulara Cevap Aramalısınız?
  • 1

   Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir ve başarı öykülerinizden bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

  • 2

   Google Web Yöneticisi Yönergeleri'ne uyuyor musunuz?

  • 3

   Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?

  • 4

   Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?

  • 5

   Sektörümüzdeki deneyiminiz nedir?

  • 6

   Ülkemizdeki/şehrimizdeki deneyiminiz nedir?

  • 7

   Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?

  • 8

   En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?

  • 9

   Ne zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?

  • 10

   Sizinle nasıl iletişim kurabilirim? Sitemizde yaptığınız değişikliklerin tümünü bizimle paylaşıp önerileriniz hakkında nedenleriyle birlikte bize ayrıntılı bilgi verecek misiniz?

   THODEX

   LTürkiye’nin en büyük kripto para borsası Thodex’le heyecanlı ve başarılı bir yolculuğu tüm dünyaya taşıdık. 200 Bin üye ve aylık 1 milyon ziyaretçiyle dünyaya açıldığımız ilk ayda %36 trafik artışı ve on binlerce yeni üye kazandık. Thodex ekibiyle beraber Türkiye kripto para borsasında anahtar kelimeler üzerinde kısa sürede pazarı domine ettik. Yüksek enerjiyle tüm yeniliklere öncesinde hazır olduk. Proaktif bakış açısıyla her zaman bir adım önde olduk ve sektörde ilkleri yarattık. Sürekli başarıyı yakalamak, bu süreçte en yararlı avantajımız oldu

   FARUK Ö.

   İçinde bulunduğumuz sektör gereği yaşanan hareketlilikler, yenilikler ve algoritmalar yılın her günü 24 saat devam ediyor. Geniş ve yetkin bir ekibe sahip olmamıza rağmen, dijital dünyanın bizim tarafımızda olanları kaçırabilme ihtimalimiz olduğunu gördük. Bu yüzden Semroot ile sürekli olarak farklı alanlarda yoğun bir çalışma programı oluşturduk. Artan trafik, üye ve onca parametreye rağmen işimize Semrootla beraber çok daha kolay hakimiyet sağlayabildik. Semroot ekibi sürekli olarak bizim için fikirler ve uygulamalar üretiyor. Enerjilerini ve iş disiplinlerini her an taze ve yüksek tutan bu ekibe Thodex olarak teşekkür ederiz.

   ARANMA HACMİ GRAFİĞİ

   Teknoloji ürünleri satan bir müşterimizle sadece ‘’telefon’’ kelimesi ve kelimeye bağlı yan anahtar kelime gruplarında çalışma yaparak ulaştığımız aylık grafiğin bir kısmını inceleyin.

   En işlek yerlerde bulunan ve işleri iyi giden fiziksel mağazanız bile, birçok sorun ve sorunları çözmek adına çıkarılacak maliyet hesaplarını beraberinde getirebilir. Aynı anda ilgilenebileceğiniz müşteri sayısının yetersiz olması, personel eğitim maliyetleri, mağaza maliyetleri ve onlarca parametreyle sürekli olarak ilgilenmeniz gerekir. İnternet aramalarında ise on binlerce müşteriye aynı anda bilgi aktarabilir, tümünden aynı anda sipariş alabilir birbirinden farklı onlarca maliyeti sıfıra indirebilirsiniz. Teknoloji ürünleri satan bir müşterimizle sadece ‘’telefon’’ kelimesi ve kelimeye bağlı yan anahtar kelime gruplarında çalışma yaparak ulaştığımız aylık grafiğin bir kısmını inceleyin.

   SEO Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

   Bulunduğunuz sektör, rakipleriniz, hedeflediğiniz müşteriler ve bulunduğunuz sektör pozisyonu size teklif edilen SEO fiyatlarını etkiler. Semroot SEO fiyatlandırmasında müşterilerine şeffaf ve profesyonel yaklaşır. İşletmenizi dijital dünyada yükseltmek için bizden hemen teklif alın. Teklif Al

   Hedeflerin belirlenmesi

   Projenizi içerik, teknik özellikler, içinde bulunduğu sektör gibi farklı faktörler çerçevesinde analiz ediyoruz. Sizin için hazırlanan detaylı proje-süreç raporunu incelemeniz için, analizimizi size gönderiyoruz. Belirlenen strateji üzerinde son düzenlemeleri yaparak yol haritasını oluşturuyoruz.

   Anahtar kelimeler

   Projenizin dijital dünyada hareketlilik kazanabileceği alanları, web sitenize organik ziyaretçi çekebilecek yararlı ve farklı anahtar kelimeleri 28 farklı araç kullanarak analiz ediyor ve belirliyoruz. Bu kelimelerde yapacağınız çalışmaların muhtemel ve reel sonucunu size rapor olarak sunuyoruz.

   Sektör Analizi

   Projeniz için sektör araştırmalarını belirlediğimiz yol haritasına göre yapıyor, rakiplerinizin yol haritamızda hangi noktada olduğunu analiz ederek yeni çözüm raporları hazırlıyoruz. Pazarda edinebileceğimiz en yüksek pay hedeflerini ve sektörün durumu hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

   SEO & İçerik

   Markanıza özel olarak yaptığımız araştırmaları ve içerikler ile ilgili tespit ettiğimiz sorunları bu aşamada gideriyoruz. SEO Stratejinizi bu ana kadar aldığımız sonuçlara göre optimize ediyoruz.

   Dönüşüm Optimizasyonu

   Yapılan çalışmalar sonucu web sitenize yönelen trafiği detaylı olarak inceliyor, A/B testleri uyguluyoruz. Müşteri dönüşümünü en yüksek seviyeye getirmek için daha önce test ettiğimiz ve raporladığımız çalışmaları uyguluyoruz. En verimli sonuçları sağlayan çalışmaların yoğunluğunu arttırıyoruz.

   Analiz & Raporlama

   Projeniz üzerinde yaptığımız tüm çalışmaları sürecin başından itibaren size düzenli olarak raporluyoruz. Sizin için yapılan tüm çalışmalardan yalın bir şekilde haberiniz olmasını sağlıyor ve bu sayede size konforlu bir yönetim süreci sağlıyoruz. Hazırlanan tüm raporları sizlerle beraber detaylı olarak inceleyerek yeni çalışmalar geliştiriyoruz.

   E-ticaret SEO

   Dijital dünyada öne çıkmak için, E-ticaret SEO pazarlama çalışmalarınızda ilk sırada yer almalıdır.

   Yerel SEO

   İşletmenizin tüm potansiyeline ulaşmak için Yerel SEO yolculuğuna Semroot ile başlayın.

   Teknik SEO

   İnternette varlığınızı en sağlam şekilde sürdürmek ve sürekli başarıyı yakalamak için sitenizin tüm analizini yaptırarak güçlü bir altyapı kurun.

   Uluslararası SEO

   Yerel pazarlarda edindiğiniz başarıyla yetinmeyin, işletmenizi Semrootla Uluslararası pazara taşıyın. Bu yolda SEO ile başarıya ulaşabilirsiniz.

   Rakip Analizi

   Rakiplerinizin trafik kaynaklarını, dijital dünyada kurdukları stratejiyi Semroot ile analiz edin.

   Mobil SEO

   Mobil kullanıcılar internet trafiğinde en yüksek paya sahip. Sitelerinizi ve uygulamalarınızı Semroot’un profesyonel ekibiyle yönetin.

   • SEO Nedir?

    Arama Motoru Optimizasyonu ‘’Search Engine Optimization (SEO)’’ Arama motorlarının, sıralama algoritmalarına yönelik yapılan çalışmaları ifade etmektedir. İnternet ağında Google, Yandex gibi dev firmaların kullanıcılarına sunduğu arama sonuçları için yapılan çalışmalar, SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. SEO çalışmaları doğal ve algoritmalara uygun bir şekilde, arama motorlarının web sitelerini daha rahat değerlendirilmesi için düzenlenir. Arama motorları algoritmalarını sürekli olarak günceller.Bu nedenle üst sıralara çıkarak yüksek trafik sağlamak için, güncel ve yeni nesil SEO çalışmaları yapılması oldukça önemlidir.Arama Motorlarının sitenizi güncel, doğal ve güçlü bir altyapı ile üst sıralarda, kullanıcılarına sunması için yeni ve proaktif çözümlerin kullanılması gerekmektedir. SEO sürecinizi Semroot ile yürütebilir, yeni nesil bir bakış açısıyla trafiğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

   • SEO Nasıl Yapılır?

    SEO Uzun bir çalışma sürecinin sonunda ortaya çıkan, arama motoru optimizasyonudur. SEO çalışmalarının başarılı ve doğal olması için doğru bir planlama, araştırma ve uygulama süreçlerinin, güncel ve güçlü çözümlerle sürdürülmesi gerekir. Arama motorlarında üst sıralarda olmak, markalar için en iyi dijital pazarlama reklamı olmaktadır. SEO Çalışmaları site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Başarılı bir sonuç için her iki çalışmanın beraber ve uyumlu bir şekilde yürütülmesi gerekir. SEO Çalışmaları yapılırken, çalışmaya özel çözümler ile ilerlemek oldukça önemlidir. Aksi takdirde çalışmaların sonuç vermesi oldukça zor ve şansa bağlı olacaktır. SEO Çalışmaları duruma göre yerel, bölgesel ya da daha genel çapta yürütülebilir.

   • SEO Çalışmalarının Amacı Nedir?

    Dijital pazarlama markalar için günümüzde en değerli araçlardan biri olarak kullanılıyor. Küçük çaplı start-up girişimlerden, dünyada en yüksek değere sahip markalara kadar bütün girişimlerin, dijital pazarlama süreçlerine büyük bir önem göstermesi gerekiyor. Dijital pazarlama için en önemli parçalardan biri ise ‘’Search Engine Optimization (SEO)’’. Marka bilinirliği, ziyaretçi sayısı, satış rakamlarını doğrudan etkilemek için, SEO çalışmaları yapılmaktadır.Çalışmaların ilk hedefi, markaların itibarlarını dijital pazarda güçlü ve kullanıcı dostu olarak sunmak olmaktadır.Hedeflenen noktalarda gerekli trafiğin sağlanması, potansiyel müşterilere ulaşmak, kendi müşterilerine daha iyi bir hizmet noktası sunmak için girişimlerin SEO çalışmaları yapması gerekmektedir.

   • SEO’nun Sitenize Faydaları Nelerdir?

    Dijital dünyada güçlü bir yere sahip olmak için, markanıza ait bütün platformların SEO çalışmaları ile güçlendirilmesi ve dijital pazara hazırlanması oldukça önemlidir. Web siteler, potansiyel yeni müşteriler ve kendi müşterilerinize verdiğiniz izlenimler için oldukça önemlidir. SEO ile sitenizi yeni nesil pazara uyumlu hale getirebilir, sitenizin trafiğini arttırabilir, artan trafik ile yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda SEO çalışmaları, sitenizde potansiyel müşteriler için yer alan bilgi, paket ve ürünleri doğrudan müşteriye ulaştırmanız için, kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Güçlü bir SEO çalışmasının sonunda reklam bütçenizden ciddi bir tasarruf sağlayabilir, harcamalarınızı altyapı ve diğer giderlere yönlendirebilirsiniz.

   • SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

    ‘’Search Engine Optimization (SEO)’’ Çalışmaları sırasında, rakip analizi çalışmanın oldukça önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Hedeflediğiniz başarıya ulaşmak için, rakiplerinizin ayak izlerini bilmek ve buna göre yeni çözümler oluşturmak, çalışmanın başarılı olması için gereklidir. SEO Rakip analizini yapmak, birçok adımdan oluşan uzun bir süreci beraberinde getirmektedir. SEO Rakip analizi yaparken temel olarak, rakibinizin hedeflendiği anahtar kelimeler, rakip site optimizasyonu, genel içerik analizi, rakiplerinizin tercih ettiği tasarımlar, rakiplerinizin sosyal medya kullanımı, rakiplerinizin marka tanıtım çalışması yaptığı platformlar incelenmektedir.Çalışmanın diğer kalan kısmı ise yine oldukça uzun ve ayrıntılı teknikler içermektedir.Rakip siteler analizi etmek için Semroot ekibi, 6 yeni nesil dijital uygulama ve 32 doğal adım içeren bir yol izlemektedir.Bütün bu sürecin sonucunda çıkan analize göre 25 - 50 adımdan oluşan bir doğal uygulama süreci başlatılmaktadır.

   • SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

   • SEO uyumlu içerik nasıl oluşturulur?

    İçerik pazarlaması, SEO için en önemli parçalardan birini oluşturmaktadır. İçerikler, SEO çalışmaları için önemli bir iskeleti oluşturmaktadır. Bu nedenle içeriğin üretim sürecinin, hatasız ve kullanıcı odaklı olması oldukça önemlidir. Genel bir yanılgının üzerine, içerik yazım sürecinde çok fazla kurallara bağlı kalmak arama motorları için iyi bir izlenim vermektedir. SEO Uyumlu bir içerik oluşturmanın en önemli noktası, arama motorlarını anlayabilmektir. Google, Bing, Yandex gibi dev arama motorlarının her geçen gün kullanıcıya daha doğru ve doğrudan bilgi sunmaya çalıştığı düşünüldüğünde, içerik yazım sürecinin nasıl başarı ile oluşturulacağını anlamak mümkün olmaktadır.

   • SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

    SEO Dostu makale yazmak için, hedef kitlenin doğru analiz edilmesi oldukça önemlidir. Bulunduğunuz sektörde müşterilerinizin aramalarını hangi üslup ile yaptığı, ne tarz bir arama iskeleti kullandığı ve hangi sorulara cevap aradığını bulmak oldukça önemlidir. Bütün bunlar başarı ile analitik süreçten geçirildiği takdirde, doğru bir içerik yazmak için ilk adımı atmış sayılabilirsiniz. Platformunuzda bulunan içeriklerde, müşteri ve ziyaretçi taleplerine cevap veriyor olmak oldukça önemlidir.Sitenizin içerikleri kullanıcı dostu olmadığı takdirde, potansiyel müşterilerinizi kaybedebilir, kendi müşterilerinize ise markanıza dair zayıf bir görüntü vermiş olursunuz.Semroot üstlendiği projelerde, içerik çalışmalarını uzman ve alanına yönelik özel bir ekiple yürütür ve bütün bu çalışmaları ortak bir süreçte birleştirir.

   • Backlink Nedir?

    Backlink, bir web sitesinin bir link ile başka bir web sitesine yönlendirme yapmasına verilen isimdir. Genel bir yanılgının aksine backlink çalışmaları, yapay bir düzen ile değil tamamen doğal bir süreçle yapılmaktadır. Aksi takdirde sitenize belirli zaman dilimlerine hapsedilmiş şekilde yapılan link çıkışlarının, siteniz için hiçbir faydası olmayacaktır. Bu tür çalışmalar SEO ve reklam için ayırdığınız bütçeye negatif olarak etki edecektir. Güçlü bir içerik yapısı ile sitenizin düzenli olarak backlink almasını sağlayabilirsiniz. Sitenizi ve markanızı ziyaret eden kullanıcılar, platformunuzda bulunan içerikleri başka platformlarda yayınladığı takdirde siteniz doğal backlink kazanmış olacaktır. Sitenizin backlink kalitesi, site otoritenize ve SEO çalışmalarınıza doğrudan etki etmektedir.

   • URL Adresleri İçin En İyi SEO Çalışmaları Nelerdir?

    URL adresi algoritması günlük hayatta kullandığımız, adres sistemi ile birebir aynı olarak çalışmaktadır. Web sitelerinin adreslerini belirlemekte, URL adresleri kullanılmaktadır. URL adreslerinin başında http ve https protokolleri bulunabilir. Arama motorlarının yeni algoritmalarında sitenizin https protokolünü kullanması oldukça önemli olabilmektedir. Doğru bir URL adresi kullanımı için sektörünüze yönelik özel çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bir Blog sitesi ile pazarlama sitesinin link yapısının aynı olması güç olmakla beraber, bütün bu pazarlama, blog ya da başka sektöre ait siteler kendi içlerinde de farklı link yapılarını kullanabilmektedir. Sitenizin URL yapısının güçlü olması, sitenizde yaptığınız bütün çalışmalara pozitif katkı sağlamaktadır. Arama motorlarının ve dolayısıyla kullanıcıların sitenizi daha rahat tanıyabilmesi için doğru URL algoritmalarının kullanılması oldukça önemlidir.

   • Organik Trafik Nasıl Yükseltilir ve Neden Önemlidir?

    Organik trafik sitenizin yapılan SEO çalışmaları sonucunda arama motorlarında en üst sıralarda yer alması ve bundan dolayı sitenize gelen ziyaretçilere dair kullanılan bir terimdir. Organik ziyaretçi için herhangi bir reklam bütçesi ya da doğrudan PR çalışması yapmanız gerekmez. Doğal yani organik trafik arama motorları için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, doğal olarak bulduğu sitelerde daha fazla vakit geçiriyor ve daha çok güveniyor. Bu nedenle sitenize doğrudan gelen kullanıcıların ‘’hemen çıkma oranı’’ düşük olacaktır. Doğal trafik dolayısıyla sitenize gelen kullanıcılar sitenizde daha fazla sayfa açacaktır. Bütün bunlar sitenizin ve markanızın otoritesini arttıracak, siteniz üzerinden satış yapıyorsanız ya da bir hizmeti duyuruyorsanız işlerinize pozitif olarak etki yaratacaktır. Organik trafiğe sahip olmak için sitenizin tasarım, içerik, iç SEO optimizasyonu gibi konularda eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde sitenize organik bir trafik akışı olsa dahi bu trafiği zamanla kaybetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Sitenize gelen organik trafiği arttırmak için düzenli ve güçlü bir SEO çalışması yapılması oldukça önemlidir. Sitenize yapılan düzenli çalışmalar, zaman içerisinde reklam bütçenize pozitif olarak dönüş sağlayacaktır. Organik SEO çalışmalarının kalıcı olması, markanız için oldukça önemli bir kazanım olacaktır.

   • Görselleri Optimize Etmek İçin ipuçları nelerdir?

    Görsel sayısı fazla ve yüksek kaliteli görseller sunan platformların, kullanıcılardan aldığı geri dönüş oldukça pozitif olmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin görsel sunumu ve görsel kalitesi, site için önem arz etmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken görsellerin optimize edilmeden kullanılması sitenizden hemen çıkma oranını arttıracaktır. Bu yüzden markanıza ait görsellerin optimize edilmesi oldukça önemlidir. Sitenizin görsel deneyimini en iyi seviyeye çıkarmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. En basit kullanıcı hareketi olarak görsellerinizi Google PageSpeed Insights talimatlarına uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Kullanıcıların fotoğrafları site yüklendikten sonra görmesi gibi küçük ayarları yapmanızı tavsiye eden bu araç, doğru kullandığı takdirde sitenizin kullanıcı deneyimini mutlaka arttıracaktır. Bir diğer yöntem olarak sitenize giren kullanıcıların sitenizde görmek isteyeceği görsel kalitesini analiz edebilir daha sonra buna göre sitenizin görsel sıkıştırma işlemini aktif edebilirsiniz. Bütün bunlarla beraber görselleri kullanıcılara sunduğunuz formatlar, görsel boyutlarını ve kalitesini doğrudan etkileyecektir. Kullandığınız altyapıya en uygun görsel biçimini kullanmanızı, Semroot ekibi olarak tavsiye ediyoruz.

   • Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

    SEO Her geçen gün yeni kuralların eklendiği bazı kuralların ise silindiği bir araç olarak varlığını sürdürmektedir. Bu yüzden sitenizde yer alan çalışmaların düzenli olarak denetlenmesi, yeni çalışmalarda neler yapacağına karar verilmesi oldukça önemlidir. Elbette SEO çalışmalarının yönü tek bir güncelleme ile değişmemektedir. Bu yüzden parça parça yapılan tüm küçük&büyük güncellemelerin doğru takip edilmesi, bunların her birinin sonucuna göre düzenlemeler yapılması oldukça önemlidir. Bu yüzden sitenizde Teknik SEO, tek bir sefer ya da uzun zaman dilimleri arasında değil sık sık yapılmalıdır. SEO Teknik denetimleri yaparken kullanıcıların, yeni ve son güncellemelere göre sunucu ayarlarını, indeksleme ayarlarını, içerik düzenlemelerini, anahtar kelime yoğunluklarını, site link kalitesini ve diğer birçok ayarı doğru bir düzenle denetlemesi gerekmektedir.

   • WordPress Site Hızını Optimize Etmek ipuçları nelerdir?

    Wordpress hazır bir kullanıcı sistemi olmasına rağmen, kullanıcılarına sitelerini rahatça optimize edebilmesi ve ziyaretçi deneyimini geliştirebilmesi için birçok kaynak sunmaktadır. Wordpress sitelerini kullanıcılar genel olarak, eklentiler ile optimize etmeyi tercih edebilmektedir. Bu Wordpress tabanlı sitelerde genelde yanlış sonuçlar vermektedir. Sitenizin hizmet verdiği alana, site altyapısına, temanıza ve sunucunuza özel çözümler getirmek her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Normal bir Wordpress sitesi için optimize etme süreçleri şu şekilde ilerlemektedir; - Sitenizin hızını Google ve diğer araçlarla test etmek, sorunları belirlemek. - Sunucunuza yük yaratan gereksiz eklenti ve temalardan kurtulmak. - CSS, Javascript, HTML optimize etmek. - Sitenize özel modülleri aktif etmek. - İçeriklerinizi kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde düzenlemek. - Sunucu altyapınızı düzenlemek.

   • En Bilinen WordPress SEO problemleri ve çözümleri nelerdir?

    Wordpress SEO problemleri genel anlamda kullanıcıların seçimleri tarafından ortaya çıkan problemlerden oluşmaktadır. Bu nedenle Wordpress SEO Problemlerini çözmek için yapılabilecek en iyi uygulama, doğru seçimleri yapmak olmaktadır. Sitenizin ilk olarak temasını SEO ve kullanıcı dostu seçmeniz oldukça önemlidir. Kullanıcıların sık sık hata yaptığı bir konu olan tema seçimi, sizi SEO konusunda 1 adım geride başlatabilmektedir. Sitenize özel bir tema ya da doğru temayı bulduktan sonra yapmanız gereken bir diğer adım ise sitenize eklemek istediğiniz özellikleri eklentiler ile değil, sitenize gömdüğünüz kodlarla yapmak olmalıdır. Aksi takdirde sunucu kullanımınız yoğun olacak ve kullanıcı dostu bir platform olmanız oldukça güç olacaktır. Sitenizi arama motorlarına doğru tanıtmak oldukça önemlidir, bu nedenle tüm arama motorlarına siteniz için özel yapılandırılmış site haritanızı göndermeniz gerekmektedir. Sitenizin içerik ve görsel altyapısını yanlış kurmanız, SEO açısından bitmek bilmeyen bir sorun ile uğraşmanıza neden olabilir. Bu yüzden güçlü bir içerik ve görsel ağı kullanmanız oldukça önemlidir. Bütün bunlar dışında sitenizin Schema, dış ve iç bağlantı problemlerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Google Analytics gibi araçlar ile sitenize gelen ziyaretçileri izleyerek, ziyaretçilerin sitenizde çıkış yaptığı sayfaları(hemen çıkma) bulabilir, bunlara özel çözümler getirebilirsiniz.

   • Site Hızlandırma ve Dönüşüm Oranlarını arttırma nasıl yapılır?

    Sitenizin yavaş olmasının nedeni bazen tek bir görsel ya da bağlantı olabilir. Bununla beraber daha komplike sorunlar da sitenizde yer alıyor olabilir. Bütün bu sorunları çözmek ve bir siteyi hızlandırmak için yapılması gereken ilk uygulama, sitenin sorunlarını detaylı olarak tespit etmek olacaktır. Bu yüzden sitenizin hızını ölçen PageSpeed gibi Google araçları kullanabilir, Gmetrix gibi dış kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Yeterli kod bilgisine sahipseniz, sitenizin hız problemlerini kendiniz kod kaynaklarınızı inceleyerek bulmayı deneyebilirsiniz. Sitenizin problemlerini teşhis ettikten sonra doğrudan ürettiğiniz çözümler ile uygulama sürecine girebilirsiniz. Sitenizin dönüşümlerini arttırmak için, sitenizi izlediğiniz araçtan(örn.analytics) verileri doğru bir şekilde çekmeniz ve analiz etmeniz gerekmektedir. Kullanıcıların yarım bıraktığı sayfaları, bilgi vermekten kaçındığı formları bulabilir buna özel çözümler getirebilirsiniz. Dönüşüm oranları pazarlama ve yine blog siteleri için oldukça önemlidir. Bu oranlar üzerinde çalışma yapmadan, sitenizin yeterli kaliteye ulaşmasını sağlamanız oldukça güç olacaktır.

   • White Hat SEO ve Black Hat SEO nedir?

    Cadde üzerinde bir işletmeye sahip olduğunuzu varsayalım. Buraya iki farklı şekilde, yeni potansiyel müşteri ve ziyaretçiler çekme şansına sahipsiniz. İlk yol verdiğiniz hizmetin, kaliteli bir şekilde tanıtılması, özel bir sunum, müşteri dostu ilişkiler, kaliteli ürün gibi noktaları içeriyor. İkinci yol ise müşterileri yalan slogan ile mağazanıza doldurmak, dışardan özel içerden ise oldukça zayıf bir görünüm, müşterilerin ve ziyaretçilerin gözünde onlara zorla bir şeyler satmaya çalışan işletme olmak gibi adımlar içeriyor. Bu noktada White Hat SEO yani Beyaz Şapka, ilk adımı temsil ederken ikinci adımı ise Black Hat SEO yani siyah şapka simgelemektedir. Müşterilerinize, kalıcı, güçlü, legal ve itibarlı gözükmek için tercih etmeniz gereken yöntem her zaman White Hat SEO olmalıdır. Aksi takdirde arama motorları, sitenize yapılan uygunsuz çalışmaları tespit edecek ve işletmenize/sitenize kalıcı olarak yaptırımlar uygulayacaktır.

   • Arama Motoru Sonuçlarında Belirli Kelimelerde Birincilik Garantisi Veren SEO Ajanslarını Tercih Etmeli Miyim?

    Arama motoru algoritmaları her geçen gün kullanıcılara daha verimli sonuçlar verebilmek için, güncellenmektedir. Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan Google, Bing, Yandex gibi arama motorları yapay sonuçların, kendi arama sonuçlarında yer almaması için milyonlarca dolar yatırım yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle bir SEO Ajansı size vereceği hizmetin detaylarını mutlaka aktarması gerekmektedir. Sitenizi bir ajans kısa süre içerisinde ilk sıraya getirebilir fakat bunun sonucunda çok kısa bir süre sonra siteniz bir arama motoru tarafından filtre içine alınabilir ve bu filtre içerisinden çıkma işlemi, işletmenize çok büyük zarar verebilir. Dijital pazara hakim, güncel ve proaktif bir ajans size hedeflediğiniz kelimelerde elbette başarı sunabilir fakat asıl başarının sizin hedeflediğiniz kelimelerin yanında birçok kelime ve Pazar noktasıyla iş hacmi oluşturulması olduğunu, Semroot ekibi olarak belirtiyoruz. Bu yüzden sadece sizin isteklerinizi değil daha fazlasını yerine getirebilecek, ekipler ile çalışmanızı önemli tavsiye ediyoruz.

   • SEO’yu mu yoksa SEM’i mi Tercih Edilmeli?

    işletmelerin ve kullanıcıların hatalı davrandığı konulardan bir tanesi, SEO ve SEM arasında tek bir tercih yapması olmaktadır. SEO ve SEM yeni dijital dünyada, birlikte yürütülmesi gereken iki önemli araç olarak kabul edilmektedir. SEO çalışmaları sitenizin, uzun süreli hedefleri ve markanızın sorunsuz, itibarlı görünümü için oldukça önemlidir. Doğru SEO çalışmaları, işletmelerin iş hacmini onlarca kat arttırırken, markaların reklam bütçelerine de büyük katkı sağlamaktadır. Yeni kurulan bir işletme, kampanyalar ya da ürün satışını arttırmak için SEM, dijital pazarlamanın en önemli aktörlerinden birisidir. Bu yüzden SEO sürecinde, SEM yapmak yaptığınız SEO çalışmalarını daha güçlü hale getirecek ve aynı zamanda işletmenizin iş hacmini kısa sürede arttırmayı sağlayacaktır. Bu nedenle markanızın SEO uzmanlarının, bu iki araç için kusursuz bir denge kurması gerekmektedir.

   • SEO hizmetleri için yapılan teklifleri belirleyen unsurlar nelerdir?

    SEO Hizmeti almak istediğiniz alan, SEO ücretini ilk olarak belirleyen faktör olacaktır. Rakiplerinizin sektör içinde durumu, SEO için ayırdığı bütçe, hedeflediğiniz kelimelerin zorluğu gibi konularda detaylı analizlerin yapılması ve buna göre yol haritasının çizilmesi, SEO Hizmet ücretini doğrudan etkilemektedir. Sahip olduğunuz sitenin otoritesi, güncel durumu, altyapısı SEO için ayıracağınız bütçeyi etkileyen faktörler arasındadır. SEO Çalışmalarının organik olarak yürütülmesi, uzun süreli bir başarı olmak için en önemli şart olarak görülmektedir. Bu yüzden sitenize alacağınız SEO hizmetinin, organik ve yeni algoritmalara uygun olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Siteniz ve platformunuz için SEO uzmanına ilettiğiniz talepler, hedefler alacağınız fiyat teklifini doğrudan etkileyecektir. Dijital pazarın dünyanın en büyük Pazar alanı olduğu günlerde, SEO için ayırdığınız bütçenin, yaptığınız işin potansiyelini ortaya çıkaracak seviyelerde olmasına dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

   • SEO Çalışmalarında Somut Sonuçları Ne Zaman Görebilirim?

    SEO Çalışmalarının organik yürütülmesi, kalıcı ve geçerli bir sonuç için oldukça önemlidir. Bu yüzden bir SEO çalışmasında, zaman kavramını konuşurken yapılan çalışmanın detayları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. SEO Çalışmaları sitenin optimize edilmesi ile başlar, arama motorları optimize edilmiş web sitelere ilk etapta oldukça hızlı sonuçlar verebilmektedir. Fakat bu sonuçlar, SEO çalışmasının sonucunu değil, sitenizde başlayan gelişmelerin ilk etabına dair olan verileri içermektedir. Başarılı bir SEO çalışması için Semroot ekibi, müşterilerine iş takibi yapabilmesi adına iş süresi / 2 formülünü önermektedir. Elbette bu yapılan çalışmaya göre ciddi değişiklikler gösterebilir. Organik olarak yapılan çalışmaların sitenize mutlaka etki edeceğini, bu sürecin birden fazla tarafın verdiği tepkiler ile gelişeceğini unutmamanız gerekiyor.

   • SEO Ajansımın Sitemi Doğru Geliştirdiğini Nasıl Anlayabilirim?

    Doğal bir SEO çalışması, sitenizde yapılan On-Page(İç SEO) çalışmaları ile başlamaktadır. Çalışma yaptığınız ajansın size ilk olarak sunacağı rapor bu nedenle teknik raporlama olacaktır. Bu raporlarda yer alan sorunların çözümlerini takip etmek, süreci daha iyi gözlemlenmenizi sağlar. SEO çalışmalarının sonucu sadece tek bir kelime ya da kelime grubuna dair olmaz. Çalışmalar sitenizin binlerce yeni kelime içerisinde rekabet etmesini sağlar. Google yaptığı açıklamalarda kullanıcıların yaptığı aramaların %15’inin ilk defa yapıldığını ifade etmektedir. Bu rakam, sitenizin anahtar kelime hedeflerinin güçlü ve geniş bir olması için oldukça yeterli bir değeri ifade etmektedir. Çalışma yaptığınız SEO ajansının size sunduğu raporları detaylı olarak incelemek, süreç hakkında departmanınızda sorumlu bir kişiyi görevlendirmek çalışmayı daha detaylı takip etmenizi sağlayacaktır.

   • SEO Çalışmalarının Nasıl Bir Raporlama Süreci Vardır?

    Semroot Ekibi, çalışmalarını müşterilerine teknik, içerik, ölçümleme ve site dışı başlıkları ile haftalık olarak raporlamaktadır. Dijital pazarın, ekonomi içerisinde aldığı önemli rolün ve ağırlığının farkında olarak çalışmalarını yürüten Semroot, müşterilerine sunduğu raporlar ile sürecin sağlıklı ve sorunsuz olarak yürütülmesini sağlamaktadır. Organik ve geçerli bir SEO çalışmasında sitenizin içerik, teknik ve altyapı sorunlarının/tepkilerinin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Yaşanan bir sorunda anında yapılan müdahaleler, markanızın otoritesini korumasına ve arttırmasına yardımcı olacaktır.

   • SEO Ajansı Arıyorum, Başta Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyim?

    SEO Çalışması yaptırmaya karar verdikten sonra ajans belirleme sürecinde ilk olarak yapmanız gereken size herhangi bir şekilde doğrudan paket sunan ajansları çalışma programınızdan elemenizdir. Arama motoru algoritmaları ve web siteler, sabit bir değere sahip değildir. Siteniz adına yapılan çalışma mutlaka sizin platformunuza özel olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde, seri ve özensiz şekilde yapılan paket çalışmalar, Google algoritmalarına bir süre sonra takılacak ve siteniz, var olan otoritesini kaybedecektir. Çalışmaya karar verdiğiniz SEO ajansından, sizin markanız için yapılmış özel bir rapor çalışmasını mutlaka isteyin. Bu raporda siteniz için yapılması gerekenler, süreç ve bütçe gibi konularda bilgi olması çalışmanızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ajanslar SEO gibi özgür ve kreatif bir alanda size oldukça farklı fiyat çıkarabilirler. Önemli olan bu fiyatların, verilen rapor üzerine hangi çalışmalar adına istendiği olacaktır.

   • SEO’yu ne kadar süre yapmak yeterli olacaktır?

    SEO Markanız ve siteniz ile beraber varolmaya her zaman devam edecektir. Elbette SEO çalışmalarının başladığı ilk periyotluk süreç ile sonrasında devam eden sürecin aynı olması söz konusu değil. İlk hedeflerinize cevap verecek bir şekilde SEO çalışma süreci almak için, isteklerinizin analitik bir süreçten geçirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaptırmak istediğiniz çalışmanın detaylarını Semroot ekibine yöneltmeniz sonucunda, size verilen rapor ile süreç hakkında daha güçlü ve faydalı bilgiler alabilirsiniz. Sitenizin otoritesi, bulunduğunuz pazarın büyüklüğü, yan pazarlarda olan hedefleriniz, hedef noktalarınız bir SEO çalışmasının sürecini belirleyecek başlıca konulardır. İlk çalışmalar sonucunda aldığınız başarılı sonuçlar sonucunda, çalışmalarınıza yeni hedefler belirleyerek devam etmek, marka değerinizi ve satış rakamlarınızı doğrudan etkileyecektir.