Arama motorlarında sürekli ve kalıcı yükseliş için en etkili çözüm

Ön planda olmak, ürün ve hizmetlerinizle ilgili aramalarda ilk sayfada listelenmek için SEO; internet reklamcılığının en prestijli ve organik pazarlama stratejisidir.

Arama motorlarındaki yerinizi görmek için SEO uzmanı profesyonellerimizden, web siteniz için bir durum analizi talep edin.Ücretsiz SEO analizini yapalım.Türkiye'nin en büyük Dijital Pazarlama Ajansıyla çalışmak isterseniz bir form kadar yakınız.

Google aramalarının %46'sı yerel aramalardan oluşuyor
İnternet kullanıcılarının %80'i organik arama sonuçlarını tıklıyor
İnternette gezinme, %93 oranında arama motorlarıyla başlıyor
ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU
HEDEFLEME

Arama motoru optimizasyonu, hedef anahtar kelime(ler) veya ifade ile sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını arttırabilir.

GÖRÜNÜRLÜK

İnternet sitesiniz optimize olduğunda, arama motorlarında görülebilirliği artacaktır. Daha fazla insan internet sitenizi ziyaret edecek ve hizmetleriniz tanınırlık kazanacaktır.

ESNEKLİK

Arama motoru optimizasyonu ile kendi seçtiğiniz kitleye ulaşmanız mümkündür. Ürün ve hizmetleriniz doğru insanlara ulaşır.

ÖLÇÜLEBİLİRLİK

Arama motorlarının raporlarını konumlandırarak, ziyaretçileri değiştirerek ve bu gibi diğer faktörlerle arama motoru optimizasyonunun sonuçlarını izleyebilirsiniz.

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Search Engine Optimization, kısaca SEO, dijital dünyada daha fazla kişiye ulaşabilmek ve pazarlama gerçekleştirebilmek için kullanılan en temel yöntemlerden biridir.

SEO açılımı nedir sorusu için, ‘’arama motoru optimizasyonu’’ cevabını vermek yerinde olacaktır. SEO, söz konusu internet sitesinin en doğal, en kalıcı ve en organik yollarla daha fazla kullanıcı ile temas etmesini ve arama motorunda daha üst sıralarda gösterilmesini sağlar.

Her internet kullanıcısı herhangi bir konu hakkında bir arama motoru üzerinde arama yaptığında, en alakalı ve en doğrulanmış sonuçları öncelikle olarak görür.

İnternet siteniz için gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmaları, içerik ve hizmetlerinizin arama motorları tarafından daha alakalı ve daha doğrulanmış olarak nitelendirilmesini sağlar. Bu sayede içerikleriniz arama motorlarında ilgili aramada ilk sayfada, hatta ilk sırada görünebilir.

Semroot olarak, deneyimli SEO uzmanlarımızla projelerinizi başarıya ulaştırıyoruz.

Projelerinizi tamamlama sürecinde Web sitesi hızlandırma, Meta tag iyileştirme, onpage seo ve off page seo ile birlikte 200'e yakın işlem gerçekleştiriyoruz.

Her bir işlem ile ilgili analiz ve raporlarımızı hazırladıktan sonra sizlerle paylaşıyoruz. Bütün bu disiplinli ve düzenli çalışmalarımız sayesinde, web sitenizin marka değeri ve trafik değeri düzenli olarak artış gösterecektir.

Semroot, şirket yapısı içerisinde kullanılan özel Semrobot isimli yazılımla, CRM/ERP iş takip sistemi, müşteri paneli ve muhasebe ve finans yazılımlarıyla birlikte; partner firmaların SEO çalışmalarında hızlıca rapor almalarını, hızlı iletişim kurmalarını ve performans ölçüm değerlendirmesi yapmalarını sağlayacaktır.

Semrobota üye olmak için bize ulaşın!

 • Faruk Fatih Özer

  KOINEKS A.Ş CEO

  Semroot ile çalışmaya başladığımda açıkcası SEO'nun bu kadar güçlü bir pazarlama aracı olduğunu bilmiyordum.Dünya standartlarında bir ajans olduklarını,sunumlarında toplantılarında ve aldığımız büyük trafik sonuçlarında gördük.Uzun yıllar çalışmak dileğiyle.

  İşletmeniz için bugün bir SEO teklifi alın

  Teklif Al  
  • SEO Nedir?

   Arama Motoru Optimizasyonu ‘’Search Engine Optimization (SEO)’’ Arama motorlarının, sıralama algoritmalarına yönelik yapılan çalışmaları ifade etmektedir. İnternet ağında Google, Yandex gibi dev firmaların kullanıcılarına sunduğu arama sonuçları için yapılan çalışmalar, SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. SEO çalışmaları doğal ve algoritmalara uygun bir şekilde, arama motorlarının web sitelerini daha rahat değerlendirilmesi için düzenlenir.

  • SEO Nasıl Yapılır?

   SEO Uzun bir çalışma sürecinin sonunda ortaya çıkan, arama motoru optimizasyonudur. SEO çalışmalarının başarılı ve doğal olması için doğru bir planlama, araştırma ve uygulama süreçlerinin, güncel ve güçlü çözümlerle sürdürülmesi gerekir. Arama motorlarında üst sıralarda olmak, markalar için en iyi dijital pazarlama reklamı olmaktadır.

  • SEO Analiz Süreci Nasıl İşler?

   Her markanın önceliklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu ele alırsak, tek tip bir SEO analiz sürecinden bahsedemeyiz.

   SEO analizi sürecine başlarken, potansiyel müşterimize ürününü/hizmetini anlamaya yönelik sorular sorduktan sonra yaptığımız ilk hazırlıklarda mevcut durumu inceleyip kazanım getirebilecek konulara değindiğimiz bir ön analiz raporu oluşturuyoruz. Daha sonra müşterimizle yaptığımız ilk toplantımızda hızlı katkı sağlayacak işleri önceliklendirerek bir süreç planı oluşturuyoruz.

  • Arama Motoru Sonuçlarında Belirli Kelimelerde Birincilik Garantisi Veren SEO Ajanslarını Tercih Etmeli Miyim?

   Arama motoru algoritmaları her geçen gün kullanıcılara daha verimli sonuçlar verebilmek için, güncellenmektedir. Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan Google, Bing, Yandex gibi arama motorları yapay sonuçların, kendi arama sonuçlarında yer almaması için milyonlarca dolar yatırım yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle bir SEO Ajansı size vereceği hizmetin detaylarını mutlaka aktarması gerekmektedir.

  • SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

   SEO, arama sonuçlarında organik sıralamalarda sitenizi daha görünür bir hale getirmek amacıyla yapılan işlemlere verilen isimdir. SEO çalışmaları birçok site içi ve site dışı çalışmalara ihtiyaç duyar. Sitenizde yer alan içeriklerden yazılım bazlı düzenlemelere kadar birçok işlem gerçekleştirmeniz gerekir. Bu düzenlemeler ile web siteniz arama motorlarında daha görünür hale gelir ve potansiyel müşterilerinize daha fazla ulaşma şansı yakalarsınız. SEM yani arama motoru reklamcılığı, arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirerek web sayfanıza trafik artışı sağladığınız bir pazarlama faaliyetidir.

  • SEO mu yoksa SEM mi Tercih Edilmeli?

   İşletmelerin ve kullanıcıların hatalı davrandığı konulardan bir tanesi, SEO ve SEM arasında tek bir tercih yapması olmaktadır. SEO ve SEM yeni dijital dünyada, birlikte yürütülmesi gereken iki önemli araç olarak kabul edilmektedir.

  • SEO Hizmetleri İçin Yapılan Teklifleri Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

   SEO hizmeti almak istediğiniz alan, SEO ücretini ilk olarak belirleyen faktör olacaktır. Rakiplerinizin sektör içinde durumu, SEO için ayırdığı bütçe, hedeflediğiniz kelimelerin zorluğu gibi konularda detaylı analizlerin yapılması ve buna göre yol haritasının çizilmesi, SEO hizmet ücretini doğrudan etkilemektedir. Sahip olduğunuz sitenin otoritesi, güncel durumu, altyapısı SEO için ayıracağınız bütçeyi etkileyen faktörler arasındadır.

  • Site içi SEO (On-Page SEO) nedir? Nasıl yapılır?

   Arama motorlarının sitenizi nasıl okuduğu, değerlendirdiği ve nasıl kategorize ettiği sitenizin değeri açısından değerlidir. Bu yüzden On-Page SEO yani Site içi SEO çalışması, sitenizin arama motorları açısından değerli hale getirilmesi için yapılan işlemlere verilen bir isimdir. Sitenizde yer alan tüm metriklerin düzenlenmesi, sitenizin hızlandırılması, arama motoru botlarının sitenizi daha rahat tarayabilmesi için On-Page SEO optimizasyonu yapılması gerekmektedir.

  • Dış SEO (Off-Page SEO) Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

   Markanızın bilinirliği ve sitenizin otoritesi için Dış SEO çalışmalarının yürütülmesi, dijital pazarlama için oldukça önemli ve gereklidir. Sitenizin ait olduğu sektör ya da yan sektörlerden sitenize yönelik oluşturulacak link ağları ve PR çalışmaları, Google algoritmaları için oldukça faydalıdır. Dış SEO çalışmalarında sık sık yapılan hata, Off-Page SEO çalışmalarının sadece basit ve geçersiz link ağı yapılandırılması üzerinden ilerlemesi olmaktadır.

  • SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

   Söz konusu SEO olduğu zaman, genel geçer tanımlar yapmak oldukça geçersiz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. SEO için Anahtar Kelime Araştırması yapmak için öncelikle, sitenizin otorite durumu (site yapısı, içerik düzeni), hedefleriniz (trafik, marka itibarı, satış rakamları), hizmet verdiğiniz sektör ve yan sektörler gibi konularda başlıca çalışmalar yapılması gerekmektedir.

  • Blog sayfalarının SEO’ya nasıl bir etkisi vardır?

   Kaliteli bir blog sayfası organik trafiğe doğrudan olumlu etki etmesinin yanında, SEO tarafında site içi link akışını geliştirerek blog içerikleri ile ilgili ekstra bağlantılar kurulmasını sağlar. Marka bilinirliği ve itibarına pozitif yönde etki eder, satış kanallarına ziyaretçileri yönlendirmeye de dolaylı katkı sağlar.

   Kaliteli blog içerikleri ile etkileşim ve paylaşım da alarak alternatif backlink edinme konusunda da dolaylı katkı sağlayabilir.

  • SEO ve web tasarımının birbirine etkisi nelerdir?

   Kullanıcı deneyiminin ve SEO’nun birlikte kurgulandığı bir tasarım söz konusu olduğunda ilgili web sitesi hem ziyaretçiler için hem de arama motoru botları için ideal senaryoda çalışır. Site hızının sıralama faktörlerinden biri olduğunu düşününce barındırdığı kod oranının sadeliği hem performansa doğrudan etki edecektir hem de SEO tarafında html/metin içerik oranında botlar için daha ideal bir tarama ortamı ortaya çıkacaktır.

  • SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

   İçerik pazarlaması, SEO için en önemli parçalardan birini oluşturmaktadır. İçerikler, SEO çalışmaları için önemli bir iskeleti oluşturmaktadır. Bu nedenle içeriğin üretim sürecinin, hatasız ve kullanıcı odaklı olması oldukça önemlidir. Genel bir yanılgının üzerine, içerik yazım sürecinde çok fazla kurallara bağlı kalmak arama motorları için iyi bir izlenim vermektedir.

  • SEO Ajansı Arıyorum, Başta Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyim?

   SEO Çalışması yaptırmaya karar verdikten sonra ajans belirleme sürecinde ilk olarak yapmanız gereken size herhangi bir şekilde doğrudan paket sunan ajansları çalışma programınızdan elemenizdir. Arama motoru algoritmaları ve web siteler, sabit bir değere sahip değildir. Siteniz adına yapılan çalışma mutlaka sizin platformunuza özel olarak yapılmalıdır.

  • SEO Ajansımın Sitemi Doğru Geliştirdiğini Nasıl Anlayabilirim?

   Doğal bir SEO çalışması, sitenizde yapılan On-Page(İç SEO) çalışmaları ile başlamaktadır. Çalışma yaptığınız ajansın size ilk olarak sunacağı rapor bu nedenle teknik raporlama olacaktır. Bu raporlarda yer alan sorunların çözümlerini takip etmek, süreci daha iyi gözlemlenmenizi sağlar.

  • SEO Çalışmalarında Somut Sonuçları Ne Zaman Görebilirim?

   SEO Çalışmalarının organik yürütülmesi, kalıcı ve geçerli bir sonuç için oldukça önemlidir. Bu yüzden bir SEO çalışmasında, zaman kavramını konuşurken yapılan çalışmanın detayları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. SEO Çalışmaları sitenin optimize edilmesi ile başlar, arama motorları optimize edilmiş web sitelere ilk etapta oldukça hızlı sonuçlar verebilmektedir. Fakat bu sonuçlar, SEO çalışmasının sonucunu değil, sitenizde başlayan gelişmelerin ilk etabına dair olan verileri içermektedir.

  • SEO Çalışmalarının Nasıl Bir Raporlama Süreci Vardır?

   Semroot Ekibi, çalışmalarını müşterilerine teknik, içerik, ölçümleme ve site dışı başlıkları ile haftalık olarak raporlamaktadır. Dijital pazarın, ekonomi içerisinde aldığı önemli rolün ve ağırlığının farkında olarak çalışmalarını yürüten Semroot, müşterilerine sunduğu raporlar ile sürecin sağlıklı ve sorunsuz olarak yürütülmesini sağlamaktadır.

  • SEO Çalışmalarının Amacı Nedir?

   Marka bilinirliği, ziyaretçi sayısı, satış rakamlarını doğrudan etkilemek için, SEO çalışmaları yapılmaktadır. Çalışmaların ilk hedefi, markaların itibarlarını dijital pazarda güçlü ve kullanıcı dostu olarak sunmak olmaktadır. Hedeflenen noktalarda gerekli trafiğin sağlanması, potansiyel müşterilere ulaşmak, kendi müşterilerine daha iyi bir hizmet noktası sunmak için girişimlerin SEO çalışmaları yapması gerekmektedir.

  • SEO’nun Sitenize Faydaları Nelerdir?

   Dijital dünyada güçlü bir yere sahip olmak için, markanıza ait bütün platformların SEO çalışmaları ile güçlendirilmesi ve dijital pazara hazırlanması oldukça önemlidir. Web siteler, potansiyel yeni müşteriler ve kendi müşterilerinize verdiğiniz izlenimler için oldukça önemlidir. SEO ile sitenizi yeni nesil pazara uyumlu hale getirebilir, sitenizin trafiğini arttırabilir, artan trafik ile yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

  • Backlink Nedir?

   Backlink, bir web sitesinin bir link ile başka bir web sitesine yönlendirme yapmasına verilen isimdir. Genel bir yanılgının aksine backlink çalışmaları, yapay bir düzen ile değil tamamen doğal bir süreçle yapılmaktadır. Aksi takdirde sitenize belirli zaman dilimlerine hapsedilmiş şekilde yapılan link çıkışlarının, siteniz için hiçbir faydası olmayacaktır.

  • SEO’yu Ne Kadar Süre Yapmak Yeterli Olacaktır?

   SEO Markanız ve siteniz ile beraber varolmaya her zaman devam edecektir. Elbette SEO çalışmalarının başladığı ilk periyotluk süreç ile sonrasında devam eden sürecin aynı olması söz konusu değil. İlk hedeflerinize cevap verecek bir şekilde SEO çalışma süreci almak için, isteklerinizin analitik bir süreçten geçirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaptırmak istediğiniz çalışmanın detaylarını Semroot ekibine yöneltmeniz sonucunda, size verilen rapor ile süreç hakkında daha güçlü ve faydalı bilgiler alabilirsiniz.

  • SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

   ‘’Search Engine Optimization (SEO)’’ Çalışmaları sırasında, rakip analizi çalışmanın oldukça önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Hedeflediğiniz başarıya ulaşmak için, rakiplerinizin ayak izlerini bilmek ve buna göre yeni çözümler oluşturmak, çalışmanın başarılı olması için gereklidir. SEO Rakip analizini yapmak, birçok adımdan oluşan uzun bir süreci beraberinde getirmektedir.

  • SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

   SEO Dostu makale yazmak için, hedef kitlenin doğru analiz edilmesi oldukça önemlidir. Bulunduğunuz sektörde müşterilerinizin aramalarını hangi üslup ile yaptığı, ne tarz bir arama iskeleti kullandığı ve hangi sorulara cevap aradığını bulmak oldukça önemlidir. Bütün bunlar başarı ile analitik süreçten geçirildiği takdirde, doğru bir içerik yazmak için ilk adımı atmış sayılabilirsiniz.

  • Etiketler Nedir? Seo İçin Ne Kadar Önemlidir?

   Arama motoru algoritmaları, sitenizi tanımak ve değerlendirmek için binlerce farklı değerlendirmeyi birlikte kullanır. Etiketler, arama motorları için oldukça eski bir değerlendirme yöntemi olmasına rağmen bu yöntem zaman ile kendini sürekli güncelleyerek, tamamen yeni bir hal aldı. Bu yüzden etiket kullanımını, arama algoritmalarına uygun olarak dizayn etmek sanıldığından çok daha fazla önemli.

  • Organik Trafik Nasıl Yükseltilir ve Neden Önemlidir?

   Organik trafik sitenizin yapılan SEO çalışmaları sonucunda arama motorlarında en üst sıralarda yer alması ve bundan dolayı sitenize gelen ziyaretçilere dair kullanılan bir terimdir. Organik ziyaretçi için herhangi bir reklam bütçesi ya da doğrudan PR çalışması yapmanız gerekmez. Doğal yani organik trafik arama motorları için oldukça önemlidir.

  • Görselleri Optimize Etmek İçin ipuçları nelerdir?

   Görsel sayısı fazla ve yüksek kaliteli görseller sunan platformların, kullanıcılardan aldığı geri dönüş oldukça pozitif olmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin görsel sunumu ve görsel kalitesi, site için önem arz etmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken görsellerin optimize edilmeden kullanılması sitenizden hemen çıkma oranını arttıracaktır. Bu yüzden markanıza ait görsellerin optimize edilmesi oldukça önemlidir.

  • Site Hızlandırma ve Dönüşüm Oranlarını Artırma Nasıl Yapılır?

   Sitenizin yavaş olmasının nedeni bazen tek bir görsel ya da bağlantı olabilir. Bununla beraber daha komplike sorunlar da sitenizde yer alıyor olabilir. Bütün bu sorunları çözmek ve bir siteyi hızlandırmak için yapılması gereken ilk uygulama, sitenin sorunlarını detaylı olarak tespit etmek olacaktır. Bu yüzden sitenizin hızını ölçen PageSpeed gibi Google araçları kullanabilir, Gmetrix gibi dış kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

  • White Hat SEO ve Black Hat SEO nedir?

   Cadde üzerinde bir işletmeye sahip olduğunuzu varsayalım. Buraya iki farklı şekilde, yeni potansiyel müşteri ve ziyaretçiler çekme şansına sahipsiniz. İlk yol verdiğiniz hizmetin, kaliteli bir şekilde tanıtılması, özel bir sunum, müşteri dostu ilişkiler, kaliteli ürün gibi noktaları içeriyor. İkinci yol ise müşterileri yalan slogan ile mağazanıza doldurmak, dışardan özel içerden ise oldukça zayıf bir görünüm, müşterilerin ve ziyaretçilerin gözünde onlara zorla bir şeyler satmaya çalışan işletme olmak gibi adımlar içeriyor.Daha detaylı bilgi almak için akademi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  • Semroot, SEO İşlemlerini Gerçekleştirmek İçin Hangi Araçları Kullanır?

   SEO işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için pek çok teknik araç kullanılmalıdır. Semroot tarafından kullanılan özel olarak geliştirilmiş algoritmalar, websitenizin detaylı olarak analiz edilmesine destek olur. Bu özel algoritmaların yanı sıra, Deepcrawl, Ahrefs, Ryte, Screaming Frog, Majestic, Search Console, Sitebulb, Ubersuggest, Google Analytics, MFI Checker, ZeoCrawlerKeyword Planner, CognitiveSEO, SEMrush, Similarweb, Ryte, Botify ve Oncrawl gibi profesyonel olarak SEO işlemlerini geliştirme adına hizmet veren araçlar da, Semroot’un yararlandığı araçlardan sadece birkaçı.

  • Semroot, Site İçi SEO Hizmetleri Dahilinde Hangi İşlemleri Gerçekleştirir?

   Site içi optimizasyon, ya da site içi SEO işlemleri, websitenizin profesyonel görünmesini sağlamasının yanı sıra, arama motorunda hızlı bir şekilde yükselmenize de katkıda bulunur. Site içi SEO işlemlerinin tamamlanabilmesi adına aşağıdaki işlemler gerçekleştirilir:

   1. Resimlerin Optimize Edilmesi: Sitenizin içerisinde kullandığınız görsellerin tamamı, yapıları, büyüklükleri, temanız uygun olup olmayışları ve alternative text metinleri açısından optimize edilmiş olmalıdır. Semroot, yeni içerik eklemelerinde kullanılan görsellerin optimizasyon koşullarına uygun olmasına özen gösterir. İnternet sitenizde bulunan paylaşılmış görsel içeriklerin optimizasyonunu eksiksiz olarak sağlar.
   2. Meta Etiketlerinin Optimize Edilmesi: Belirli kelimelerde ya da kelime gruplarında sıralamanızın hızlı bir şekilde yükselebilmesi adına, hedeflenen kelime ya da kelime gruplarının meta etiket olarak kullanılması gerekir. Semroot, yapılan analizler sonucunda stratejik olarak size en yüksek oranda yarar sağlayacak kelime ya da kelime gruplarına sizinle birlikte karar verir. Daha sonra bu kelime gruplarının ve semantik eşlerinin meta etiketi olarak kullanılmasını sağlar. Arama motoru botlarının sitenizi inceleme sürecinde meta etiketleri kusursuz yönlendiriciler olacaktır.
   3. Kod Optimizasyonu: Ara yüz geliştirme ve kodlama optimizasyonu, internet sitenizin kullanıcı deneyimi açısından yüksek bir standart sunabilmesi ve arama motoru botları tarafından puanlandırılabilmesi için önemlidir. İnternet sitenizin kodlama sisteminin açık, net ve minimal dosya boyutuna sahip olması gerekir. Bu ve diğer detaylar çerçevesinde kod optimizasyonunuz Semroot tarafından gerçekleştirilir.
   4. Robot Dosyası Optimizasyonu: SEO işleminin gerektiği kalitede gerçekleşebilmesi için, hizmet aldığınız ajansın arama motoru botlarının nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi sahibi olması çok önemli.

  • Site Dışı Seo Nedir? Site Dışı Seo Kapsamında Semroot Tarafından Verilen Hizmetler Nelerdir?

   Site dışı SEO, aslında bir markalaşma çalışmasıdır. Seo uzmanı, site içi SEO işlemleri ile birlikte site dışı SEO işlemlerini gerçekleştirmeye devam eder. Söz konusu internet sitesinin farklı arama motorları robotları tarafından prestijli bir marka olarak kabul edilebilmesi adına, site dışı SEO işlemleri son derece önemlidir. SEO fiyatları, site içi SEO işlemlerine site dışı işlemlerin eklenip eklenmeyeceğine göre değişir. Arama motorlarında dilenen seviyeye çıkmak için ise, site içi SEO işlemlerinin tek başına yeterli olamayacağını söylemek gerekiyor.

   Site dışı SEO işlemleri kapsamında gerçekleştirilen url bırakma çalışmaları, backlink çalışmaları, farklı internet sitelerinde sektör ile alakalı makaleler ile gerçekleştirilen prestij çalışmaları ve diğer direkt tanıtım çalışmaları, genel olarak sitenin arama motorları gözündeki prestijini oldukça değiştirmektedir.

   Site dışı SEO, aynı zamanda televizyon, gazete ya da diğer kitle iletişim araçları ile gerçekleştirilen reklam ve tanıtım işlemlerini de kapsar. Kısacası site dışı SEO, internet sitenizin marka prestijini diğer platformların hizmetilerinden yararlanarak arttırma anlamına gelmektedir.

   Semroot, gelişmiş SEO teknikleri ve tecrübeleri sayesinde talep ettiğiniz noktaya hangi stratejiler dahilinde gelebileceğinizi bilir. Bu kapsamda çeşitli çalışma planları oluşturarak bu planları sizinle paylaşır ve istikrarlı bir çalışma kapsamında bu takvimi izler.

    Site dışı SEO işlemlerini gerçekleştirebilmek için yararlanılabilecek kanallar şu şekilde sıralanabilir:

   1. Söz konusu internet sitesinin dahil olduğu sektör ile ilişkili diğer web siteleri, özellikle temel rakip firmalar
   2. Popüler olarak kullanılan farklı arama motorları ve bu arama motorları aracılığı ile sağlanabilen reklamlar
   3. Farklı sosyal medya platformları ve bu platformlar içerisinde yararlanılabilecek farklı reklam yöntemleri
   4. PR reklam çalışmaları
   5. Dijital grupların bulundukları platformlar ve internet siteleri
   6. Farklı sözlük siteleri ya da herhangi bir sektör ile ilgili tartışmaların yapıldığı blog, forum ve yorum siteleri
   7. Doküman eklemesi yapılabilecek farklı siteler (örneğin makale, pdf dosyası ya da makale eklenebilecek siteler)
   8. Firma ismi eklenebilecek dizin siteleri
   9. Kişisel blog siteleri, alanınız ile ilgili yazı yazan herhangi bir kişisel blog sitesi
   10. Lokasyon ve adresiniz konusunda bilgi verebileceğiniz harita siteleri

   Yukarıdaki farklı yayın organlarının tamamı, site dışı SEO kapsamında partner olarak iş yapılabilecek olan yayın organlarıdır.

  • Site Dışı SEO İşlemlerinde En Önemli Adımlar Nelerdir?

   Site dışı SEO işlemlerinde izlenmesi gereken bazı adımlar oldukça değerlidir. Sitenizin arama motorlarında en üst seviyeye çıkabilmesi adına, site dışı SEO işlemlerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekir.

   1. Semroot, sizden daha üst sırada yer alan rakip sitelerin analizini gerçekleştirerek dilerseniz bu analizleri size sunar. Bu sitelerin önüne geçebilmek için izlenmesi gereken stratejiler belirlenir. Backlink alınabilecek kaynaklar hakkında hızlı bir araştırma yapılır ve bu araştırma kapsamında makale içeriği hazırlanabilir.
   2. Siteye bağlanan ve farklı internet sitelerinde bulunan tüm linkleri nofollow-dofollow olarak ayarlamak, site dışı seo işlemleri kapsamında önemlidir.
   3. Site içeriklerinde her bir paylaşımın hashtag kullanımı ile kategorize edilmesi önemlidir. Site dışından gelecek olan ziyaretçilerin herhangi bir konudaki aramalarında, sitenin daha ön planda olmasını hastags ile sağlamak mümkündür.
   4.  Google Adwords, Yandex Direct gibi birbirinden farklı platformlar üzerinden profesyonel reklamlar vermek ve bu reklamları kullanıcı psikolojisi değerlendirmesi yaptıktan sonra hazırlamak son derece önemlidir. Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan reklam çalışmaları, internet sitesinin marka değerini arttırmaktadır.
   5. Google Search Console, SEO çalışmaları sürecince Semroot tarafından takip edilen birincil kaynaklardan biridir. Bu kaynak takip edilerek sektördeki son gelişmeler incelenmeli ve site dışı SEO işlemleri de güncellemelere uygun ve verim sağlayacak şekilde tamamlanmalıdır.
   6. Link çalışması yapılabilecek pek çok site bulunmaktadır. Fakat bu sitelerin tamamı internet siteniz için prestij kaynağı olmayabilir. Neredeyse her projeden backlick çalışması kabul eden ve bundan dolayı bir nevi ‘’link çöplüğü’’ haline gelmiş olan sitelerden uzak durmak, bu siteler içerisinde kendi sitenizin linkini bulundurmamak önemlidir. Semroot, backlink çalışmaları kapsamında araştırma yaparken bu faktörü de göz önüne alır.

  • Kullanıcı Davranışı Ölçümleme ve SEO

   Kullanıcı davranışları ve sitenizin genel olarak hangi alışkanlıklar kapsamında kullanıldığı önemlidir. Bu kapsamda en yararlı içeriklerin hangileri olduğunu, site trafiğini sağlayan temel konsept ve içerik modellerinin hangileri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında gerçekleştirdiğiniz değişiklikler ise site trafiğinizi arttırma konusunda size yardımcı olacaktır. SEO hizmeti kapsamında sunulan kullanıcı davranışı ölçümleme süreci, 3 temel analizi birlikte gerektirir.

   1. Düzenli Kontroller ve İncelemeler: Belli aralıklarla sitenizde güncellemeler ve düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz. Her düzenlemenin gerektiği şekilde işlediğinden ve sitenin herhangi bir kısmında sistemsel bir sorun görünmediğinden emin olmak için, düzenli kontrol ve incelemeler gerçekleştirilmelidir.
   2. Veri Kontrolü Gerçekleştirme ve Site Analizi: Kullanıcıların en çok ziyaret ettiği içerikler, içerik sayfalarında bulunma süreleri, kullanıcıların bir içeriği okuma hızı, en çok tercih edilen site sayfaları hakkında bilgi edinmeniz, kullanıcı davranışlarını analiz edebilmeniz için çok önemlidir. Veri kontrolü gerçekleştirme sürecinde belli periyotlar dahilinde analiz gerçekleştirmeniz gerekir. Haftalık, aylık ya da yıllık olarak yapacağınız analizler, yılın farklı dönemlerinde kullanıcıların değişen davranışları ve internet kullanma alışkanlıklarını da ortaya çıkarır.
   3. Kullanıcı Analizleri: Site içerisinde gezinirken kullanıcıların genel davranışları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bireysel olarak kullanıcıların hangi kategorilerde zaman geçirmeyi tercih ettiğini bilmek ve o kategorilere ağırlık vermek site için yararlı olacaktır.

  • Site İçerisinde Paylaşılan İçerikler ile SEO’nun İlişkisi Nedir?
   İnternet siteniz içerisinde paylaşılan içeriklerin arama motoru botları tarafından kaliteli olarak kabul edilmesi, farklı arama motorlarında içeriklerinizin daha üst sıralara çıkmasını sağlar. İçeriklerinizin başlık düzeni, içeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimeler ve hashtag’ler, içeriklerinizde bulundurduğunuz görsellerin özgünlüğü ve görsellerdeki alternative text bölgelerine yazdığınız bir iki kelimelik açıklamalar, paylaştığınız içeriklerin arama motorları tarafından daha fark edilebilir olmasını sağlar. Paylaştığınız her bir içerik, internet sitenizin prestijini, görünürlüğünü ve marka değerini 

  • Bir Websitesinin Blog Sayfası SEO’ya Katkı Sağlar Mı?

   Seo Google üzerinde ya da diğer arama motorları üzerinde görünürlüğünüzü arttırmak için son derece etkili bir yöntemdir. Peki, internet sitelerinin blog sayfalarının SEO’ya herhangi bir katkısı var mı? Blog sayfaları, müşteriler ile daha sıcak bir iletişim oluşturabilmek, alanınızda daha aktif ve uzman görünebilmek, iş kapsamındaki düşünce, fikir ve planlarınızı en uygun şekilde okuyuculara sunabilmek, dijital içerikler aracılığı ile sitenin aktivitesini sürekli kılmak, farklı kelimelerde sitenin yeterli içeriğe sahip olmasını sağlayarak sitenin sahip olduğu arama motoru sırasını korumak, kullanıcılar ile marka kimliği dahilinde etkileşim kurmak gibi görevleri yerine getirir.

   Bir websitesinin blog sayfasına sahip olması, bütün bu açılardan yararlı olacağı gibi, site için SEO işlemleri kapsamında blog sayfasının son derece yararlı olabileceğini de söylemek mümkün. Blog sayfasında paylaşılan içeriklerde sitenin farklı sayfalarına ve hizmetlerine link oluşturmak, sitenin kendi içerisinde daha prestijli bir çalışma süreci oluşturmasını sağlayacaktır.

   SEO Türkiye alanında almak istediğiniz her türlü hizmet ve danışmanlık işlemleri için Semroot ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Bizimle iletişime geçerek SEO fiyatları hakkında bilgi edinebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.