Web sitenizin hız ve performansına, etkili ve kalıcı etki.

Ön planda olmak, ürün ve hizmetlerinizle ilgili aramalarda ilk sayfada listelenmek için SEO; internet reklamcılığının en prestijli ve organik pazarlama stratejisidir.

Arama motorlarındaki yerinizi görmek için SEO uzmanı profesyonellerimizden, web siteniz için bir durum analizi talep edin

Google aramalarının %46'sı yerel aramalardan oluşuyor
İnternet kullanıcılarının %80'i organik arama sonuçlarını tıklıyor
İnternette gezinme, %93 oranında arama motorlarıyla başlıyor

HEDEFLEME

Arama motoru optimizasyonu, hedef anahtar kelime(ler) veya ifade ile sitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısını arttırabilir.

GÖRÜNÜRLÜK

İnternet sitesiniz optimize olduğunda, arama motorlarında görülebilirliği artacaktır. Daha fazla insan internet sitenizi ziyaret edecek ve hizmetleriniz tanınırlık kazanacaktır.

ESNEKLİK

Arama motoru optimizasyonu ile kendi seçtiğiniz kitleye ulaşmanız mümkündür. Ürün ve hizmetleriniz doğru insanlara ulaşır.

ÖLÇÜLEBİLİRLİK

Arama motorlarının raporlarını konumlandırarak, ziyaretçileri değiştirerek ve bu gibi diğer faktörlerle arama motoru optimizasyonunun sonuçlarını izleyebilirsiniz.

İşletmeniz için bugün bir SEO teklifi alın

Teklif Çantama Ekle  
 • SEO Nedir?

  SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkiye’de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da bilinen SEO, günümüzde dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biridir. Kısaca SEO, kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerine göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan çalışmalara verilen isimdir.

  ... Devamını gör
 • SEO Nasıl Yapılır?

  Öncelikle içerik üretimi ve teknik düzenlemelerde IT desteği olmak üzere SEO bir takım işidir. Alanımızdaki deneyimlerimizden yola çıkarak söyleyebiliriz ki, bir şirketin/markanın tek başına bir SEO danışmanı ile bir noktaya gelebilmesi maalesef mümkün değildir

  ... Devamını gör
 • Semroot Ekibi SEO'ya Nasıl Yaklaşır?

  Bizce SEO süreci sadece sıralamayı edinmek için gösterilen çabadan ibaret değildir. Çünkü SEO’nun, Google’a farklı sorular/istekler yönelten kişilerin bir algoritma sonucunda en faydalı sonuca yönlendirilmesi temeline dayandığını düşünüyoruz.

  SEEMROOT olarak müşterilerimize hizmet verirken en faydalı arama sonucu olabilecek sayfası/içeriği oluşturmak, bu içeriğe teknik anlamda arama motorlarının daha kolay ulaşmasını sağlamak ve bu içeriğin kayda değerliğini web düzeyinde arttırmak temel odak noktalarımızdır.

  Bunun için, içerik odaklı SEO yaklaşımını benimsiyor, tüm teknik SEO iyileştirmelerini profesyonelce uyguluyor ve bağlantı/bahsedilme iyileştirmelerine önem veriyoruz.

  ... Devamını gör
 • SEO Analiz Süreci Nasıl İşler?

  Her markanın önceliklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu ele alırsak, tek tip bir SEO analiz sürecinden bahsedemeyiz.

  SEO analizi sürecine başlarken, potansiyel müşterimize ürününü/hizmetini anlamaya yönelik sorular sorduktan sonra yaptığımız ilk hazırlıklarda mevcut durumu inceleyip kazanım getirebilecek konulara değindiğimiz bir ön analiz raporu oluşturuyoruz. Daha sonra müşterimizle yaptığımız ilk toplantımızda hızlı katkı sağlayacak işleri önceliklendirerek bir süreç planı oluşturuyoruz.

  ... Devamını gör
 • Arama motoru sonuçlarında belirli kelimelerde birincilik garantisi veren SEO ajanslarını tercih etmeli miyim?

  SEO çalışmaları arama sonuçlarında belirli kelimelerde değil birçok farklı aramada listelenmenizi sağlar. Sizi hızla ilk sıraya taşıyan çalışmalar kısa vadede olumlu olsa da uzun vadede web sitenize zarar verebilir.

  SEO çalışmaları uzun bir süreç ve özverili bir çalışmayı gerektirir, dolayısıyla optimizasyon çalışmalarının geri dönüşünü almanız sürebilmektedir. SEO çalışmalarına geniş perspektiften bakan, süreci doğru yönetebilen profesyonel bir ajans ile çalışmak en doğru tercih olacaktır.

  ... Devamını gör
 • SEO hizmetleri için yapılan teklifleri belirleyen unsurlar nelerdir?

  SEO hizmeti tekliflerini etkileyen başlıca unsurlar; Kullanılan araçlar, sitenin kapasitesi ve yapılabilecek çalışmalar ve müşteriden gelen taleplerdir.

  ... Devamını gör
 • Site dışı SEO çalışması nedir, ne işe yarar?

  Google’ın düşüncesi,’’ eğer bir web sitesi, gerçekten güvenilir ve kaliteli kaynaklardan link alıyorsa (yani öneriliyorsa ve referans ediliyorsa) o web sitesi de kalitelidir ve kullanıcılara gösterilmesi uygundur’’ şeklindedir. Fakat, zaman içinde bu doğal bir referans ve linkleme sisteminden, tamamiyle ücretli çalışmalara ve doğal olmayan bir yapıya döndüğü için, Google PageRank değerlerini artık güncellememeye başladı.

  İçerik pazarlaması, gerçekten link edinebileceğimiz çalışmalar yaratmak yoluyla site dışı SEO çalışmalarının temelini oluşturuyor. Kullanıcılara ilgi çekici ve paylaşılabilir içerikler sağlayarak, farklı web sitelerinde paylaşılmasına aracı oluyoruz. İçerik ekibimizin çalışmalarıyla müşterilerimizin potansiyel kullanıcılarının ilgisini çekecek ve onlara fayda sağlayacak içerikler üretiyor ve farklı web sitelerinde paylaşılmasını sağlıyoruz.

  ... Devamını gör
 • SEO ile kullanıcı deneyimi (UX) ilişkisi nedir?

  UX optimizasyonu çalışmaları, temel olarak web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların deneyimini iyileştirmeye ve satış dönüşümlerini arttırmaya odaklanır. Doğru kurgulanmış bir site içi SEO çalışmasının temel unsurlarından birisi de, kullanıcı deneyimi optimizasyonun da en doğru şekilde sağlanmış olmasıdır.

  Bu bağlamda kullanıcı deneyimi optimizasyonu, site içi SEO çalışmalarıyla birçok ortak birçok noktaya sahip olmaktadır.

  ... Devamını gör
 • SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

  SEO, arama sonuçlarında organik sıralamalarda sitenizi daha görünür bir hale getirmek amacıyla yapılan işlemlere verilen isimdir. SEO çalışmaları birçok site içi ve site dışı çalışmalara ihtiyaç duyar. Sitenizde yer alan içeriklerden yazılım bazlı düzenlemelere kadar birçok işlem gerçekleştirmeniz gerekir. Bu düzenlemeler ile web siteniz arama motorlarında daha görünür hale gelir ve potansiyel müşterilerinize daha fazla ulaşma şansı yakalarsınız. SEM yani arama motoru reklamcılığı, arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirerek web sayfanıza trafik artışı sağladığınız bir pazarlama faaliyetidir.

  ... Devamını gör
 • Sosyal medya kullanımının SEO çalışmalarıma katkısı ne olur?

  Sosyal medya platformlarındaki paylaşımlar ve paylaşımların getirdiği etkileşimler sayesinde marka bilinirliğini artırmak ve organikten elde edilen marka aramaların artması sağlanır. Bu bir dolaylı faydadır, yani sosyal medya paylaşımlarının siteniz SEO’suna doğrudan bir katkısı olduğunu söylemek zordur.

  ... Devamını gör
 • SEO çalışması yapabilmek için yazılım ekibine ihtiyaç var mı?

  Web sitenizin sağlıklı bir şekilde taranabilmesi ve indekslenmesi adına teknik SEO kavramı büyük önem taşır. Dolayısıyla yazılım ekipleri ile SEO departmanları kesinlikle birlikte çalışmalıdır.

  ... Devamını gör
 • SEO’ya uygun anahtar kelimeler nasıl belirlenir?

  İlk olarak hedef kitlenin tanımlanması kapsamında “kime, ne için hitap ediyoruz, elde etmek istediğiniz istediğimiz sonuçlar nelerdir” soruları sorulmalıdır. Hedeflenecek anahtar kelimeler bunlardan bağımsız düşünülürse SEO projesi başarılı olamaz. İkinci önemli nokta da rakiplerin doğru tanımlanmasıdır.

  ... Devamını gör
 • Blog sayfalarının SEO’ya nasıl bir etkisi vardır?

  Kaliteli bir blog sayfası organik trafiğe doğrudan olumlu etki etmesinin yanında, SEO tarafında site içi link akışını geliştirerek blog içerikleri ile ilgili ekstra bağlantılar kurulmasını sağlar. Marka bilinirliği ve itibarına pozitif yönde etki eder, satış kanallarına ziyaretçileri yönlendirmeye de dolaylı katkı sağlar.

  Kaliteli blog içerikleri ile etkileşim ve paylaşım da alarak alternatif backlink edinme konusunda da dolaylı katkı sağlayabilir.

  ... Devamını gör
 • Google’ın SEO için verdiği ücretsiz hizmetler nelerdir?

  SEO özelinde kullanılabilecek ve Google tabanlı ücretsiz faydalanabileceğiniz araçlar: Google Analytics, Search Console, PageSpeed Insights, Lighthouse, Yapılandırılmış Veri Test Aracı ve Mobil Uyumluluk Aracı’dır.

  ... Devamını gör
 • SEO ve web tasarımının birbirine etkisi nelerdir?

  Kullanıcı deneyiminin ve SEO’nun birlikte kurgulandığı bir tasarım söz konusu olduğunda ilgili web sitesi hem ziyaretçiler için hem de arama motoru botları için ideal senaryoda çalışır. Site hızının sıralama faktörlerinden biri olduğunu düşününce barındırdığı kod oranının sadeliği hem performansa doğrudan etki edecektir hem de SEO tarafında html/metin içerik oranında botlar için daha ideal bir tarama ortamı ortaya çıkacaktır.

  ... Devamını gör
 • SEO’ya uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  SEO odaklı içerik dendiğinde yalnızca anahtar kelime odaklı bir içerik düşünmek mümkün değildir. Sürekli gelişen arama motoru algoritmaları göz önüne alınırsa, kaliteli ve özgün içerik tüm kriterlerin önünde gelir. Bu nedende SEO uyumlu içerik çok yönlü ele alınması gereken bir konu olarak önemini giderek daha da artırmaktadır.

  ... Devamını gör
 • SEO çalışmalarına ne kadar süre devam etmek yeterli olacaktır?

  SEO çalışmaları belirli bir süre uygulandıktan sonra, sitenizin Google’da üst sıralara taşınabileceği ve orada sürekli kalınacağı beklentisine girilmemelidir.

  Google’ın sürekli yenilenen altyapısı ve algoritmaları bir önceki kuralının tam aksi yönünde dahi olabiliyor. Dolayısıyla sürekli yeni gelişmeleri takip edip, sitenizi bu yönde optimize ettirmeniz, sitenizi güncel sıralama faktörlerine uygun bir altyapıda tutmanız gerekmektedir.

  ... Devamını gör
 • SEO ajansı arıyorum, başta hangi kriterlere dikkat etmeliyim?

  Her müşteri farklı bir yol haritasıyla ilerlemek durumundadır ve ölçümlemeler süreç içerisinde sonuçlarını gösterecektir. Bu yüzden baştan net bir başarı garantisinin verilmesi veya net bir operasyon süresinin belirtilmesi çok doğru değildir.

  Dijital pazarlama, hizmet ücretini analiz yapmadan belirlemek için çok komplike bir hizmet alanıdır. Bu sebeple size özel analiz yapıp ardından fiyatlama alabileceğiniz bir ajansla çalışmalısınız.

  ... Devamını gör
 • SEO ajansımın sitemi doğru geliştirdiğini nasıl anlayabilirim?

  SEO çalışması öncelikle olarak teknik yapınızın düzeltilmesi ile başlamaktadır. Bu sebeple teknik raporlarınızda bulunan hata sayısı miktarındaki düşüş sürecin iyi yönde ilerlediğini belirtebilir.

  SEO’da başarı bir veya birkaç kelime özelinde artış sağlamak değil, kategori düzeyinde yapılan kelime analizi sonucunda bulunan/hedeflenen onlarca, yüzlerce kelimede yaşanan artış şeklinde özetlenebilir.

  ... Devamını gör
 • Site içi SEO çalışması nedir, ne işe yarar?

  Site içi SEO çalışmalarının temel amacı, sitenin temelini oluşturan bileşenlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek ve bu kısımları iyileştirmektir.

  Sürece web sitesinin teknik incelemesiyle başlayıp, Google botlarının doğru bir şekilde web sitesini analiz edip, kullanıcılara en doğru şekilde indexlenmiş sayfalar sunabilmesi adına, web sitesinin performansı ve teknik kısımlarını iyileştiriyoruz. Google’ın ve diğer arama motorlarının web sayfalarımızı nasıl gördüğünü, ne tarz hatalar olduğunu farklı araçlar aracılığıyla tespit ediyoruz. Son olarak uzman teknik ekibimizin gerekli iyileştirme çalışmaları ve düzenlemeleri yapması ile web siteleri teknik olarak en ideal duruma geliyor. Böylelikle Google tarafından doğru şekilde indexlenmeye, çok daha fazla ilgili kullanıcıya ulaşmaya ve alakalı arama sonuçlarında yer almaya başlıyor.

  ... Devamını gör
 • SEO çalışmalarında somut sonuçları ne zaman görebilirim?

  SEO çalışmasını ajans, marka ve Google olarak üç yönlü görmemiz gerekmektedir. Ajans, problemleri tespit etme ve nasıl çözüleceğini belirtmek ve uygulamakla yükümlüdür. Marka ise problemlerin çözümü için gerekli olan aksiyonları almakla yükümlüdür. Bu iki kısım birbirine entegre ilerlediğinde Google’ın reaksiyonu beklenmektedir.

  Örneğin 12 aylık bir SEO çalışması planında ilk 6’dan itibaren olumlu bir sıralama yükselişi gözlenebilmektedir.

  ... Devamını gör
 • SEO’yu mu yoksa SEM’i mi tercih etmelisiniz?

  Web sitenizde yaptığınız SEO çalışmaları uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla ROI (Return On Investment) daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece ücret ödediğiniz kadar başarı gösterebilirsiniz. Görüşümüz SEO ve SEM çalışmaları arasında tercih yapılması yerine sitenizin ihtiyaçlarına göre SEM çalışmalarına da belli aralıklar ile destek vermeniz yönündedir. Bununla beraber SEO ve SEM çalışmaları birbirini olumlu alanda destekleyecektir. Bununla beraber bu tercih, bulunduğunuz sektöre, sektördeki konumunuza, hedef kitlenize, belirlediğiniz KPI’lara ve bütçenize göre de değişkenlik göstermektedir.

  ... Devamını gör
 • SEO çalışmalarının nasıl bir raporlama süreci vardır?

  SEO çalışmasındaki en temel unsur sitenin teknik alt yapısının Google parametrelerine uyumluluğunun sağlanmasıdır. SEO çalışmalarına teknik alt yapının iyileştirilmesi ile başlanacaktır. Altyapıdaki sorunlar düzelmeye başladıkça Google’ın sitenizi fark etme ihtimali de artacaktır. Siteye gelen trafiğin isabetli kitle trafiğine dönüşmesi için ise içerikleri güçlendirmemiz gerekecektir. Böylece sitenizin hızlı terk edilme oranı düşecektir. Teknik altyapı ve içerik sorunlarını giderip iyileştirmeleri yaparken, domain otoritenizi de güçlendirmek için mevcut sitenize gelen linklerin kontrolünü de sağlamamız gerekecektir.

  Tüm çalışmalar teknik, içerik, ölçümleme ve site dışı başlıklarıyla müşterilerimize haftalık raporlanmaktadır.

  ... Devamını gör
 • SEO ile GoogleAds çalışmalarını aynı ajansın yürütmesinin faydaları nelerdir?

  Maliyet optimizasyonu adına oldukça faydalı olabilecek bir faaliyet, arama motoru reklamcılığı için organik trafik verilerini kullanmaktır. Google Ads harcamaları organik trafikteki anahtar kelime performansı takip edilerek şekillendirilebilir. Aynı zamanda ücretli sonuçlar ile üretilen trafiğin niteliğine göre organik çalışmalar için önceliklendirme haritası da çıkarılabilir. Organik ve ücretli trafik çalışmalarının birbiriyle anlık iletişimde olan ekiplerce yönetilmesi hem karar alma sürecini hızlandırır, hem de aksiyon planlarının hızlı bir şekilde uygulamaya konmasına yardımcı olur.

  ... Devamını gör