İptal ve İade Politikası

İPTAL VE İADE POLİTİKASI

  1. Taraflar

Satıcı- Semroot Yazılım ve Danışmanlık A.Ş. "Semroot" olarak anılacaktır

Alıcı- Semroot Yazılım ve Danışmanlık A.Ş.’den satın alma yapan tüm kişiler "Müşteri"olarak anılacaktır

Danışman Semroot Yazılım ve Danışmanlık A.Ş. bünyesinde Müşteri’ye iş teslim eden uzmanlar "Danışman" olarak anılacaktır.

  1. Tanım

Semroot Müşterilerin dijital pazarlama süreçlerinin yönetilmesi ve dijital hizmetlerini çözüme kavuşturmak üzere kullandığı bir aracı platformdur. Semroot Müşteriden aldığı işi Danışmanları aracılığı ile teslim eder.

  1. Şartlar

Semroot platformunda dijital pazarlama ve dijital hizmetleri kullanmakta olan tüm TARAFLAR aşağıdaki koşul ve şartları kabul ettiğini beyan eder.

3.1 Semroot platformu dijital pazarlama ve dijital marketteki dijital ihtiyaçları çözüme kavuşturan bir platformdur.

3.2 İş başlangıcından önce müşteriden hesap, kredi kartı vb. giriş bilgilerini Semroot değil hizmet ortağı İyzico alır; güvenle saklar. Semroot operasyonu dışında herhangi bir danışman ile paylaşılan bilgilerden Semroot sorumlu tutulamaz. Herhangi bir hukuki sorumluluk kabul edilmez.

3.3 Alınan dijital pazarlama paketi süresi sona erdiğinde, kullanıcı yeni bir paket almalı veya hizmeti sonlandırmak istediğini beyan etmelidir. Aksi taktirde Müşterinin Semroot'dan aldığı hizmet süresiz olarak uygulanmaya/çalışmaya devam eder. Bu süre içerisinde Müşteriden gelen yeni paket veya sonlandırma talebi olmadığı sürece fatura yansıtılmaya ve Müşterinin paylaştığı tanımlı kredi kartından çekim yapılmaya devam eder. Böyle bir durumda Müşterinin yapacağı itiraz/şikayet kabul edilemez. Müşterinin paket değişimi veya hizmet sonlandırma talebi Semroot tarafından geçerli bir sebep sunulmadan aksilik/yanlışlık veya Müşteriyi mağdur edecek durumların yaşanmasına sebep olacaksa doğabilecek sorunlardan sorumludur.

3.4 Dijital Pazarlama ve Dijital Market’de Danışmanlar, dijital ihtiyaçları çözüme kavuşturmak ve sizi doğru bir stratejiye ulaştırmak için doğru çözüm ortaklarına (dış kaynaklar) yönlendirebilir. Bu çözüm ortaklarıyla (Dış kaynaklar) kullanıcıların yaşadığı herhangi bir teknik ve maddi problemden Semroot sorumlu değildir.

3.5 Semroot platformun kullanıcıların açtığı iş taleplerine ödeme yapıldıktan sonra 10 iş günü içerisinde danışman atanmış olacaktır. Danışmanlar geç teslim edecekleri işler ile ilgili Müşteriye dönüş yapacaktır.

3.6 Müşteri, üyelik prosedürlerini yerine getirirken, Site' nin Hizmetlerinden faydalanırken ve Site'deki Hizmetlerle ilgili herhangi bir işlemi yerine getirirken, Kullanıcı Sözleşmesi' nde yer alan tüm şartlara, Site' nin ilgili yerlerinde belirtilen kurallara ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun hareket edeceğini, yukarıda belirtilen tüm şart ve kuralları anladığını ve onayladığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  1. Teslimat ve İade

4.1 Alınan danışmanlık/İş paketlerinin iadesi 30 iş günü içerisinde ve Semroot’un onayı dahilinde yapılabilir, iş başlangıcından sonraki günlerde iade söz konusu değildir

4.2 Alınan danışmanlık/İş paketlerinin teslimatı dijital marketteki her bir iş için belirtilen iş günleri +24 saat içerisinde danışmanlar tarafından gerçekleştirilecektir. Aksi durumda Müşteriye bilgilendirme yapılacaktır.

4.3 Alınan hizmetlerin teslimatı için işe başlanılan gün esas alınır. Müşteri aldığı hizmet ve hizmet paketlerini değiştirmek veya bitirmek istediğini yazılı olarak bildirmediği sürece hizmet işlemeye devam eder.

Bilgilerinizi Bırakın, Uzmanlarımız Sizi Arasın!
444 0 736SEO