Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir Mini Rehber!

Ben Yunus Emre Yalçın. Uzun yıllardır dijital pazarlama, yazılım ve web tasarımı sektörlerinde çeşitli projeler üreten ve bazı projelerde yönetici olarak çalışan biri olarak, şu an Semroot Akademisi’ni yönetiyor ve başta SEO olmak üzere pek çok alanda danışmanlık hizmeti vermekteyim. Bugün, uzun yılların bana verdiği tecrübeden de yararlanarak, algoritmaların güncellenmesiyle birlikte soru işaretlerine sebep olan yapılandırılmış veri (structured data) hakkında merak edilenleri cevaplandırmak istiyorum. En kısa tanımıyla yapılandırılmış veri, arama motoru botlarının sıralama belirlemek için özel site kodlarını taramasıdır.

yapılandırılmış veri nedir

Yapılandırılmış Veri Nedir?

İnternet dünyasında ve SEO çalışmalarında artan rekabette sitelerin başarı elde edebilmesi için bazı farklılıklarla öne çıkması gerekiyor. Farklılıklar sayesinde organik trafik artış gösterirken marka bilinirliği de büyük oranda artmaktadır. Yapılandırılmış veri ise son yıllarda birçok sitenin yükselmesini sağlayan en önemli stratejilerden biriidir.

Yapılandırılmış veri, site içeriğinin özel kodlarla botlara bildirilmesi olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar içeriği doğrudan okuyup anlamlandırabilir ancak botlar için bu durum geçerli değildir. Arama motoru botları site içeriğini algılayabilmek için HTML’ye eklenen özel kodlara ihtiyaç duyar, yapılandırılmış veri ise tam olarak bu noktada devreye girer.

Yapılandırılmış veri sayesinde içerik sınıflandırılabilir, kullanıcı ve arama motorlarına doğru ipuçları sunulabilir. Arama sonuçlarında standart olarak bir başlık ve yazı mevcuttur, bu durumun yanında görülen ek bilgiler ise yapılandırılmış veri sayesinde oluşturulur. Örneğin film, dizi, kitap bilgileri; yemek tarifleri; adresler; nasıl yapılır konulu başlıklarda genellikle yapısal veri kullanımı görülmektedir.

Site sahiplerinin tüm arama motorlarında özel kodlamalar yapması zaman alacağı için başta Google olmak üzere Bing, Yandex, Yahoo arama motorları bir araya gelerek Schema.org sitesini oluşturdu. Bu site açık kaynak kodlu bir kütüphane olarak tanımlanabilir.

Schema.Org Nedir?

Structured Data hakkında detaylı bir bilgi vermek için schema.org adlı projeden de bahsetmek gerekiyor. Arama motoru pazarında yaklaşık %88’lik bir paya sahip olan Google tarafından yürütülen projede sitenizi biçimlendirmek için gerekli olan tüm kodları bulabilirsiniz. Schema kodlarının yer aldığı sitede veri işaretlemesi için kullanılabilen kodlar, site ve içerik türlerine göre sınıflandırılmaktadır.

Schema kodları ile yapılandırılmış veriyi kullanan siteler henüz %2 oranına ulaşmış durumdadır. Örneğin, arama motoruna bilgisayar nedir yazdığınızda kutucuk içinde çıkan sonuç yapılandırılmış veri ile kullanıcılara sunulmaktadır. Google algoritmalarının güncellenmesiyle gelişen bu arama yöntemleri kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için önemli bir etken olarak değerlendirilirken sitelerin rekabetini de arttıracaktır.

Yapılandırılmış veri kullanan bir sitede kullanıcı oyları / puanları, film ya da dizi ise süresi, yemek ise pişirme süresi, kaç kişinin değerlendirdiği ve ne zaman yayınlandığı gibi bilgiler net bir şekilde kullanıcıya iletilir. Ancak burada gerçek sebep, arama motorlarına siteyi tanıtmaktır. Bu siteler, standart biçimi kullanan sitelere göre genellikle daha fazla sıralama başarısı elde etmektedir. Ancak yapılandırılmış veri kullanan her sitenin arama motorlarında schema biçimiyle görüleceği kesin değildir. Kodların hatalı olmadığından eminseniz, sadece beklemeniz gerekebilir.

yapısal veri çeşitleri

Yapısal Veri Çeşitleri

Google ve diğer arama motorları botları sürekli güncellenir ve farklı faktörleri göz önünde bulundurarak sıralanmadırmayı oluşturur. Uzun yıllardır edindiğim tecrübe doğrultusunda tek bir uygulamanın işe yaramayacağını söyleyebilirim bu nedenle yapısal veri ile üst sıralara çıkan sitelerde kendilerini geliştirmeye devam etmelidir. Kullanıcıyı yanıltan yanlış içeriğe sahip olan siteler Google ve diğer arama motoru tarafından cezalandırılmaktadır.

Günümüzde, SEO çalışmaları tam olarak yapılmadığı halde yapısal veri işaretlemesi kullandığı için üst sırada yer alan milyonlarca site bulunmaktadır ancak algoritmaların gelişmesi ile birlikte bu durumun değişeceği düşünülmektedir.

Yapısal veri kullanmak için sitelerin belirli konularda faaliyet göstermesi gerekmez, ancak somut bir liste aşağıda sıralanmıştır:

 • Makaleler ve blog yazıları,
 • Kitap, film, dizi ve TV programları,
 • Canlı yayın ve videolar,
 • İş yerleri ve puanları,
 • Etkinlik ve aktiviteler,
 • Yemek tarifleri,
 • Ürün ve hizmet tanıtımları / satışı,
 • Nasıl yapılır, nedir konu başlıklarına sahip siteler,
 • Yerel İşletmeler,
 • Haberler,
 • En popüler yerler / bölgeler / restorantlar.

yapısal veri formatları

Yapısal Veri Formatları

Arama motorları, yapısal verileri üç farklı formatta site sahiplerine ve webmasterlara sunmaktadır. Kodlar, belirtilen formatlara göre oluşturulabilir ve her format farklı avantajlar içerir. Aşağıda yapısal verilerin formatları hakkında bilgilere yer verilmiştir.

 • Microdata: HTML5 ile çalışan Microdata, içerik ögelerini isimlendirmek için kullanılmaktadır. Ancak çok sık kullanılmamakla birlikte açık bir topluluk uzantısı olarak tanımlanabilir. Sitede <body> bölümünde bulunanlar ayrı olarak işaretlenmelidir.
 • RDFa: Resource Description Framework in Attributes kısaltması RDFa, kullanıcıların kolaylıkla veri işaretlemesi yapabilmesi için tasarlanmıştır. Microdata’da olduğu gibi <body> bölümünde yer alan HTML kodları ile çalışır. Veri işaretlerini birbirini bağlamak için tercih edilebilir.
 • JSON-LD: Google’ın tavsiye ettiği işaretleme türü olan JSON-LD, yapısal veri işaretlemesi konusuyla bağdaşmış durumdadır. Diğer yöntemlerin yanı sıra en fazla tercih edilen ve kullanıcıların en fazla fayda gördüğü format olarak öne çıkmaktadır. Javascript gösterimi bir HTML içinde gösterilebilir. JSON formatının geliştirilmiş halidir.

Örnek bir Json-LD kullanımı şu şekildedir:

schema.org

Daha fazla kod için Schema.org sitesinden, site türü, içeriği ve eklenebilecek bilgilere göre tercih yapılabilir.

google yapısal veri işaretleme

Adım Adım Google Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı Kullanımı

SEO uzmanı ya da içerik yazarları kodları yeterince bilmeyebilir. Bu durumda Google’ın sunduğu işaretleme yardımcısı fayda sağlayacaktır. Müşterilerimin ve danışanlarımın yapısal veri işaretlemelerini özenli bir şekilde oluşturuyorum ancak herkesin kendi sitesinde kullanabilmesi için çeşitli araçların kullanılması gerekebilir.

Google yapısal veri işaretleme yardımcısı kullanımı:

 • Yapısal veri işaretleme yardımcısına giriş yapılır,
 • Çıkan sayfada etkinlik, yorum, film, restorant, yazılım ve TV programları gibi çeşitli sonuçlar çıkacaktır, içerik ya da site konusuna göre uygun bir seçim işaretlenmelidir,
 • Sayfa altında site URL’si kısmı doldurulmalı ve ‘Etiketlemeyi Başlat’ seçilir,
 • Yeni sayfanın sağ tarafında işaretleme için tercih edilen içerik, ürün ya da hizmet için işaretlemeler yapılır; fiyat, marka, yayıncı, kullanıcı oyu vb.,
 • HTML oluştur’a tıklanır ve kod oluşur,
 • Oluşan HTML kaynak koduna yapıştırılabilir ve sitede yapısal veri işaretlemesi kullanılabilir.

Oluşturulan HTML kodu siteye yerleştirilmeden önce Yapısal Veri Test Aracı’nda kontrol edilmelidir. Aksi takdirde site içeriğinde uygun olmayan kodlar bulunabilir. Hataları gösteren bu test aracı, hangi etiketlerin yanlış olduğunu bildirecektir, eksikler düzeltilmeli ve tekrar denenmelidir.

schema entegrasyon çalışmaları

Schema Entegrasyon Çalışmaları

Entegrasyon çalışmalarına başlamadan önce sitenizin içeriğini düzenlemeli ve iyi optimize edilmiş içerikleri ön plana çıkarmalısınız. Kullanıcılar, yapılandırılmış veri (Schema şeması) ile sitenize girebilir ancak aranılan bilgi sitede yer almıyorsa Google kısa sürede yaptırım uygulayabilir.

Özel bir kodlama ile oluşturulan schema şemaları, öne çıkarılmak istenen içerikler ya da tüm site için uygulanabilir. Farklı bir site görünümü kullanıcıların sitenizi ziyaret etme ihtimalini yükseltecektir. Yaptığım araştırmalarda, yapılandırılmış veri kullanan sitelerin %70 oranında daha fazla tıklandığını görmekteyim dolayısıyla organik trafiği arttırmak için en sağlıklı yöntemler arasında olduğunu söylemek mümkün.
Gelecek yıllarda da Scheme şemalarının daha etkili olacağını açıklayabilirim, bu şemalar kullanıcı deneyiminin iyileşmesini sağlarken arama motoru botlarının işlerini de büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Yapılandırılmış veri stratejisi ile ilerlemek isteyen siteler, kısa sürede sıralama başarısı yakalayacaktır.

yapısal veri spamı

Yapısal Veri Spamı

Dünyada ve Türkiye’de yapısal veri işaretlemesinin fayda sağladığını gören webmasterlar, ilgisiz işaretlemelerle kullanıcıları ve arama motorlarını yanıltmaktadır. Oysa ki Google, kullanıcı deneyiminin en üst seviyede olmasını hedeflerken yapısal veri işaretlemesinin doğru yapılması gerektiği duyuruyor. Siteye trafik çekmek için yapılan bu spamlar, sadece Google botları tarafından değil, diğer arama motoru botları tarafından da fark edilebilir. Dolayısıyla sitenin ceza almaması ya da kapanmaması için yapısal veri spamları yapılmamalıdır.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir