Sosyal Medyada Hangi Platformlarda Hesaplarım Olmalıdır?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ajansı Semroot’ta aktif olarak çalışıyor ve ajansın yöneticiliğini yapıyorum. Ayrıca Semroot’un dijital dünyayı geliştirmek adına sürdürdüğü idealist projeleri de sürdürüyor, ilgili alanlarda pek çok yurt içi ve yurt dışı markalara hizmet vermeye devam ediyorum. Başta marka bilinirliği ve marka prestiji olmak üzere, dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu yolu ile firmaların elde edebileceği pek çok değer bulunmaktadır. Elde edilebilecek olan bu değerler kimi zaman doğrudan satış oranlarını yükseltmeye yönelik, kimi zaman ise markanın potansiyel müşterilerin sembolizasyon dünyasındaki imajını güçlendirmeye yöneliktir. İyi bir dijital pazarlama ve PR çalışması, uzun vadede satış oranlarını da arttırmaya yarayacak, dolayısıyla arama motorlarında markaların bulunduğu yerleri de geliştirecektir.

sosyal medyada hangi platformlarda hesaplarım olmalıdır

Sosyal medya, dijital pazarlamanın ve marka prestiji yönetiminin oldukça değerli bir parçası. Özellikle geldiğimiz dijital çağda, neredeyse her bireyin farklı sosyal medya platformlarının en az birinde bir hesabı olduğu düşünüldüğünde, sosyal medyayı ikinci bir ‘’dünya’’, bir ‘’sanal gerçeklik’’ olarak nitelememiz mümkün. Gerçek dünyada söz sahibi olmak, sektörünün lideri konumuna yükselmek ya da kendi pazarlama hedeflerine birer birer ulaşmak isteyen bir marka, sanal dünyada da ‘’burada ve aktif’’ olmalıdır.

Sosyal Medya Hesapları SEO’ya Katkı Sağlar Mı?

Bir markanın sosyal medya hesaplarına sahip olması ve bu hesapları aktif olarak kullanması, arama motoru optimizasyonu çalışmalarına doğrudan katkı sağlar mı? Bu sorunun cevabını net olarak verebilmek için, öncelikle arama motoru optimizasyonunun neler gerektirdiğini anlamak, daha sonra ise sosyal medya hesaplarının ne verdiğini saptamak gerekir.

Arama motoru optimizasyonu çalışması, ilgili arama motorunun gözünde markanızın ‘’güvenilir, ilgili ve doyurucu’’ içerik sunduğu ile ilgili bilgi vermek anlamına gelir. İlgili anahtar kelime araması yapıldığında, bu anahtar kelimeyi kullanarak paylaşım gerçekleştirmiş milyonlarca internet sitesi arasında sizin üst sırada bulunmanız için, arama motorunun sizin içeriğinizi ‘’en yararlı’’ bulması gerekir. Peki, arama motoru algoritması buna nasıl karar verir?

 1. Web site tasarımının kullanıcı dostu olması
 2. Web sitesinin belirli anahtar kelime çalışmalarını yapmış ve aktif olarak yapıyor olması
 3. Web sitesinin içeriklerinde sık sık iç ve dış linkleme çalışmalarının yapılmış olması
 4. Web sitesi dışından da, söz konusu siteye linkler verilmiş, söz konusu siteden söz edilmiş olması
 5. Web sitesinin sosyal medya hesapları olması
 6. Web sitesi eğer bir e-ticaret sitesi ise, bu sitenin güvenlik sertifikasına sahip olması
 7. Web sitesinin mobil uyumlu olması
 8. Web sitesinin görsellerinin de optimize edilmiş olması

Şimdi, bir sosyal medya hesabının markaya ne sağladığına bakalım.

 1. Sosyal medya hesabı, marka web sitesine kullanıcıları yönlendiren linkler paylaşarak markanın internet ağı üzerindeki görünürlüğünü arttırır.
 2. Sosyal medya hesabı, kullanıcılarla doğrudan iletişim kurarak ve farklı metotlarla potansiyel müşteri kitlesine erişerek web sitesi ziyaretçi sayısını arttırır.
 3. Sosyal medya hesabı, prestijli, modern ve çağa ayak uydurmuş bir markanın sahip olması gereken görünümü oluşturur.
 4. Sosyal medya hesabı, müşterilerin soru, sorun ve şikayetleri ile markanın doğrudan ilgilenebilmesinin önünü açar.

hangi sosyal medya platformları markam için gereklidir

Hangi Sosyal Medya Platformları Markam İçin Gereklidir?

Sosyal medyanın sağladığı yukarıda sıralanmış temel katkılar, sosyal medya platformlarında hesap sahibi olmanın markaların optimizasyon çalışmaları için de yararlar olduğunu göstermektedir. Markanızın temel olarak, başlangıç aşamasında hangi sosyal medya platformlarında hesap sahibi olması gerektiğini araştırıyorsanız, öncelikle Youtube, Twitter, Instagram ve Facebook’u deneyin. İkinci aşamada Pinterest ve Tumblr’ı da sürece dahil etmeyi tercih edebilirsiniz. Kullandığınız sosyal medya hesaplarında sürekli paylaşım yapmayı ihmal etmemeniz ve topluluk kurallarına uygun paylaşımlar gerçekleştirmeniz de son derece önemlidir.

 

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir