SEO ve SEM arasındaki fark nedir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Son on yıl içerisinde hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve reklamcılık alanını dönüştüren dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu, yazılım ve web tasarımı gibi birbirinden farklı alanlarda uzun yıllardır hizmet vermekteyim. Aktif olarak Semroot ajansının yöneticiliğini yapıyor ve burada, Semroot Akademi’de sizinle tecrübe ve bilgi birikimimi paylaşıyorum. Bildiğiniz üzere dijital pazarlama alanında hizmet veren ajansların sayısını o kadar arttı ki, şirketiniz için hangi ajansın efektif bir iş çıkarabileceğini tahmin etmek gerçekten çok güç. Doğru inşa edilmeyen her strateji ise markanız için para, zaman ve prestij kaybı anlamına geliyor. Bundan dolayı marka temsilcisi, sahibi ya da çalışanı olarak sizin de dijital pazarlama süreci ile ilgili bilgi sahibi olmanız, ajansınızın yürüttüğü çalışmaları bilinçli ve bilgili bir şekilde denetleyebilmeniz son derece önemli. Bu gaye ile, bugünkü içeriğimde size arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlamacılığı (SEM) arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım. Dilerseniz başlayalım.

arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamacılığı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin arama motorlarının bir web sitesini üst sıralara çıkarabilmek için talep ettiği kriterlere uyum sağlama sürecidir. Web sitenizin bu uyum sağlama sürecinde teknik, tasarım, içerik, ziyaretçi ile iletişim düzeyinde çok sayıda iyileştirme gerçekleşmelidir. Arama motoru optimizasyonu, sektör analizi, rakip analizi, kullanıcı davranışı analizi gibi pek çok işlemin yapılmasının ardından, web sitenizdeki içeriklerin anahtar kelime odaklı olarak hazırlanmasını, tasarımınızın kullanıcı dostu olarak şekilde değiştirilmesini, site dışında web sitenizle ilgili doğrudan reklamların ya da backlinklerin satın alınmasını, web sitenizin sosyal medya hesaplarının açılmasını ve yöneltilmesini kapsar. Arama motoru optimizasyonu uzun süreçte doğal bir dijital pazarlama aracına dönüşür ve dijital pazarlama için ayırdığınız bütçenin minimize edilmesini sağlar.

arama motoru optimizasyonu

 Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM) Nedir?

Arama motoru pazarlamacılığı, arama motorlarının sundukları hazır reklam modellerini kullanarak belli bir bütçe karşılığında reklam verme işlemlerine verilen isimdir. Arama motoru pazarlamacılığı ile belirli anahtar kelimelerde ilk sayfada sponsorlu olarak görülebilir, farklı G-mail reklamcılığı, site içi reklamcılığı gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Arama motorlarının sunduğu farklı analiz platformları sayesinde aldığınız reklamcılık hizmetlerinin etkilerini de görebilirsiniz.

arama motoru pazarlamacılığı

SEO ve SEM Arasındaki Temel Farklar

sem ve seo arasındaki farklar

  1. Kalıcılık Süreleri: Arama motoru optimizasyonu doğru şekilde gerçekleştirildiğinde, size kalıcı ve sürekli olarak sonuç verir. Dahası, bu süreç oldukça organik bir şekilde işler. Markanızın prestiji, ziyaretçi sayınız, web sitenizi ziyaret eden bireylerin dönüşüm gerçekleştirme oranları otomatik olarak yükselir. Buna kıyasla, SEM, geçicidir, belirlediğini bütçe ile belirlediğiniz süreç içerisinde reklam verdiği için ziyaretçi sayınızı arttırmayı hedefler. Fakat bunun işe yarayıp yaramayacağı kesin olmamakla birlikte, etkisi de reklam verilen süre ile sınırlıdır.
  2. Maliyet Oranı: SEO, bazı işlemlerini kendinizin de halledebileceği bir işlemler bütünüdür. Elbette optimizasyon için profesyonel bir ajansın yardımına ihtiyacınız var fakat optimizasyon çerçevesinde yapılan işlemlerin çoğu, reklam yayınlamakta ihtiyacınız olduğu kadar yüksek oranlarda ücret gerektirmiyor, bunun yerine deneyim ve bilgi gerektiriyor. SEM için ayıracağınız bütçenin daha azı ile gelişmiş bir SEO çalışması yaptırmanız mümkün.
  3. Etki Hızı: SEM, optimizasyon çalışmaları ile kıyaslandığında her zaman daha hızlı sonuç verir. Çünkü optimizasyon çalışmalarında sitenizin belli bir noktaya gelebilmesi ve ziyaretçileri ile buluşabilmesi için uzun çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekir. SEM’de ise, örneğin Google Ads hizmetlerinden yararlanarak yüksek bütçeli bir reklam planlaması yapmanız, ilk sayfaya çıkmanız için yeterlidir.
  4. Web Sitesi Trafiği: Bu konuda yapılan araştırmalar oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya koyuyor. Sonuçlara göre, kullanıcılar belirli bir arama yaptıklarında ilk sıralarda çıkan sponsorlu sonuçlardansa, SEO çalışmaları sonucu üst sıralara yükselmiş olan sonuçları tercih ediyor. Yüzde 20 oranında SEM hizmeti almış siteler tercih edilirken, bu oran SEO hizmeti almış siteler için yaklaşık yüzde 80’e kadar ulaşıyor.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir