SEO türleri nelerdir? Yeni başlayanlar için Google SEO rehberi!

Arama Motoru Optimizasyonu ya da SEO bir dizi farklı türde karmaşık bir işlemdir. Tüm SEO türleri, bir web sitesini arama motorlarında daha fazla görünürlük sağlayacak şekilde optimize etmeyi hedefler. Yeni başlayanlar için Google SEO rehberi başlıklı yazımızda farklı SEO türleri nelerdir ve nasıl işlerler? sorularını açıklayacağız…

SEO Türleri

SEO, bir web sitesini arama motorları ve kullanıcılar için daha kolay anlaşılır yapma sürecidir. SEO’nun genel amacı, web sitesinin çeşitli arama terimleri için SERP’te göründüğü pozisyonları iyileştirerek arama motorlarından gelen organik trafiği artırmaktır. Başlangıçta (2000 yılının başlarında düşünün), SEO çok daha basitken yıllar boyunca tüm SEO süreci karmaşık bir hale geldi.
Bir web sitesini arama motorları için optimize ederken, çeşitli arama motoru sıralama faktörlerini yerine getirmek için yüzlerce kuralı göz önünde bulundurmalısınız ve aynı zamanda kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılığınızdan emin olmalısınız.

Kullanımı kolaylaştırmak için farklı SEO türleri bulunmasa da bu türlerin tamamı arama motoru optimizasyonu kurallarından sorumludur. Kısacası SEO alt kümelerinin farklı bir süreç olmadığını, karmaşık bir süreci kategorilere ayırarak daha kolay hale getirmeye yarayan bir işlem olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. SEO türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1.Teknik SEO
2.Sayfa İçi SEO
3.İçerik SEO
4.Sayfa Dışı SEO
5.Yerel SEO
6.Mobil SEO
7.E-Ticaret SEO

Yukarıda sıraladığımız türler arasında en önemlileri teknik SEO, sayfa içi ve sayfa dışı SEO’dur.

1.Teknik SEO

Teknik SEO, adından da anlaşılacağı gibi arama motorlarında bir web sitesinin görünürlüğünü etkileyen teknik parametreleri içerir. Teknik SEO’nun ana amacı, arama motoru tarayıcılarının bir web sitesini sorunsuzca tarayabilmelerini ve dizinleyebilmelerini sağlamaktır.

En önemli teknik SEO kuralları:
-Arama motorlarının web sitenize doğru şekilde erişebildiğinden emin olmak için robots.txt dosyanızı kontrol edin ve optimize edin .
-Web sitenizi Google Arama Konsolu ile ekleyin, doğrulayın ve tercih ettiğiniz etki alanını belirtin .
-Tarama hatalarını bulmak ve düzeltmek için Coverage raporunu kullanın .
-Bir XML Site Haritası oluşturun ve tüm büyük arama motorlarına gönderin.
-Site yapınızı ve URL yapınızı optimize edin .
-SEO dostu web tasarım kurallarını izleyin
-Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda hızlı yüklenen web siteleri oluşturun.

seo türleri nelerdir

2.Sayfa içi SEO

Sayfa içi SEO, sayfanın kendisini arama motorları ve kullanıcılar için kullanışlı bir hale getirmekle ilgilidir. Arama motorlarının bir web sitesine bir bütün olarak bakmasına rağmen, sıralamanın sayfa düzeyinde yapıldığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, web sitenizdeki her sayfanın optimizasyonu için ayrıca çalışmak önemlidir.

En önemli sayfa içi SEO kuralları:
-Sayfa başlıklarınızı optimize edin . Bu kritik bir SEO faktörüdür. Sayfa başlıkları, arama sonuçlarında gösterilir ve kullanıcıların tıklamaları için ilginç olmalıdır. Bir sayfanın başlığı ayrıca, arama motoru botlarına sayfa içeriğinin ne hakkında olduğu hakkında yeterli derecede ipucu vermelidir.
-H1 etiketinizi optimize edin. Sayfa başlığı SERP’te gösterilirken, H1 etiketi sayfanın üst başlığı olarak gösterilir. İyileştirilmiş bir sayfa yalnızca tek H1 etiketine sahiptir ve genellikle sayfa başlığı ile aynı değerlere sahiptir.
-Başlıklarınızı optimize edin. H1 etiketinin yanı sıra, bir sayfanın farklı bölümler için alt başlıkları (H2, H3) olması gerekir. Uzun form içeriği durumunda, alt başlıklar sayfanın kullanıcılar tarafından okunmasını ve tarayıcıların taramasını kolaylaştırır.
-Görüntüler için SEO çalışması yapmayı ihmal etmeyin. Bir sayfada kullanılan görseller uygun şekilde optimize edilmelidir, aksi takdirde arama motorları neyi temsil ettiğini anlayamazlar. Görsel SEO için dosya adını, dosya boyutunu ve ALT metnini optimize etmek gibi şeyler önemlidir.
-Sayfa biçimlendirme ya da içeriği güzelleştirmek için zaman harcamadan metin ve resimler içeren bir sayfa yayınlamak iyi bir SEO uygulaması değildir. Google, bir insan gibi bir sayfayı “göremiyor” olsa da, bir sayfanın nasıl göründüğünü veya reklamlarla ve pop-up’larla dolup dolmadığını anlama yolları vardır ve sıralama sürecinde bu dikkate alınır.

3.İçerik SEO

İçerik SEO, sayfa içi SEO’nun bir alt kümesidir. İçerik SEO, içeriğin kalitesi ve nasıl daha iyi hale getirileceği ile ilgilidir. Bu çok önemli bir SEO başarı faktörü olduğu için, SEO türleri arasında ayrı bir başlık olarak verilebilir. Yine de birçok durumda, sayfadaki SEO’nun altında içerik kurallarını bulabilirsiniz, bu da yanlış bir durum değildir. Kullanıcıların sevdikleri ve arama motorlarının anlayabileceği kaliteli içerik yayınlamak, kazanan kombinasyonu sağlar.

İçerik SEO için dikkat edilmesi gerekenler
-İçerik oluşturma sürecinize anahtar kelime araştırması ile başlayın. Web siteniz için önemli olan SEO anahtar kelimelerini bulun ve bunları içeriğinize ekleyin.
-Bir adım daha ileri gidin ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve semantik olarak ilişkili (veya LSI) anahtar kelimeler arayın ve bunları başlıklarınıza, başlıklarınıza ve ana içeriğinize ekleyin.
-Yeterince uzun kapsamlı içerik yayınlarıyla kullanıcılar istediklerini elde edebilir ve bu arama motorları için de yeterli olması anlamına gelir.
-Kullanıcıların bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için diğer yüksek kaliteli web sitelerine (mantıklıysa) ve web sitenizin diğer sayfalarına bağlantı verin.

İçerik pazarlaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

google seo

4. Sayfa dışı SEO

Sayfa dışı SEO tamamen tanıtım ile ilgilidir. Önceki SEO türleri web sitesi altyapısına ve içeriğine daha fazla odaklanırken, sayfa dışı SEO web sitenizi İnternet’te tanıtmak için kullanabileceğiniz tekniklerle ilgilidir. Popüler olan web sitelerinin Google’da daha az popüler web sitelerinden daha yüksek bir sıralamada yer alması daha olasıdır.

En önemli sayfa dışı SEO yöntemleri
-Link oluşturma yani bağlantı kurma, SEO backlink işlemi olarak geçer ve oldukça etkili bir yöntemdir.
-Bu backlinkler, “güven oyları” olarak kabul edilir ve hedef web sitesinin yetkisini arttırır. (linkte nofollow özniteliği olmaması şartıyla)
-Marka tanıtımı yapılmalıdır. Google, bilinen markaları sonuçta üst sıralarda tutmayı sever çünkü insanlar bilinen markalara güvenir.
-Web sitenize backlink almak için diğer mecraları teşvik etmenin yanı sıra, markanızı tanıtmaya çalışmalı ve çeşitli sosyal medya ağlarında ve forumlarda bu konuda konuşmaları teşvik etmelisiniz. Google etkileşim sinyalleri alabilir ve insanların konuştuğu web sitelerini ödüllendirebilir.

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

5.Yerel SEO

Yerel SEO, yalnızca yerel işletmeler için uygun bir SEO türüdür. Başka bir deyişle, bir web siteniz varsa ve amacınız müşterileri yerel mağazanızı ziyaret etmeye yönlendirmektir ve o zaman web sitenizi yerel SEO için optimize etmeniz gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz her şey aşağıdaki yönergelerin eklenmesiyle Yerel SEO için de geçerlidir: Web sitenizin tüm sayfalarında işletme adınızın, adresinizin ve iletişim bilgilerinizin bulunduğundan emin olun.
-Google İşletme Hesabı Oluştur
-Yerel İşletme şemasını anasayfanıza ekleyin
-İşletmenizi Yelp, Yahoo small business, Foursquare ve diğer gibi güvenilir dizinlere kaydedin.
-Web sitenizi yerel dizinler ve web sitelerinde tanıtın (örneğin, çevrimiçi yerel gazeteler).

Yerel SEO hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!

seo türleri

6.Mobil SEO

Mobil SEO yine kendi başına farklı bir tür olmamakla birlikte mobil cihazlar için özel bir SEO alt kümesi olarak kabul edilir. Artık Google aramalarının yüzde 60’ından fazlasının mobil cihazlarda yapıldığı bir gerçektir. Bu, İnternet’in geleneksel masaüstünden uzaklaştığını ve mobil cihazlara doğru evrildiğini gösteren çok iyi bir göstergedir.

Aynı zamanda, Google’ın bir mobil ilk dizin oluşturmaya karar vermesinin ve web sitesinin masaüstü sürümü yerine mobil uyumlu sürümünü dizine eklemeye başlamasının nedeni de budur.

Mobil SEO ile çalışırken şunlardan emin olmanız gerekir:
-Web siteniz mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
-Web sitesi mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenmesi gerekir.
-Web sitesinin mobilde kullanımı kolay olmalı.
-Cep telefonundaki kullanıcı deneyiminin olumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

7.E-ticaret SEO

E-Ticaret çok büyük bir endüstridir. Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda, bir e-ticaret web sitesini optimize etmek bir blog veya kurumsal web sitesinde çalışmaktan daha karmaşıktır. Optimize etmek için daha fazla sayfanız bulunur ve bir e-ticaret web sitesini tanıtmak çok daha zordur.

En önemli e-ticaret SEO faktörleri:
-Bir çevrimiçi mağazanın optimizasyonu, anasayfa ve kategori sayfalarıyla başlar. Ürün sayfalarınız üzerinde çalışmaya başlamadan önce bu iki sayfa türünün uygun şekilde optimize edilmesi gerekir.
-Anahtar kelime araştırmanızın sonuçlarına göre ürün sayfalarınızı optimize edin.
-Mağazanızın tüm görsel unsurlarını optimize edin. (resimler, videolar)
-Gerekli şemaları ekleyin. (ürün, teklifler vb.)
-Mağazayı sosyal medya ağlarında tanıtın.
-İnsanların ürün sayfalarınıza bağlanmasını sağlamanın yaratıcı yollarını düşünün.
-Bir blog başlatın ve ürünlerinizle ilgili içerikleri ve insanların olası sorunlarına yanıt olabilecek metinler paylaşın.

E-ticaret web sitesi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler