SEO’nun Sitenize Faydaları Nelerdir?

SEO’nun Sitenize Faydaları Nelerdir

Bir web site sahibi olan herkes SEO’nun önemi hakkında az çok bilgi sahibidir. Ancak SEO çalışmalarının sitenize daha fazla kazanç sağlaması ve hangi kazançları elde edebildiğinizi öğrenmeniz için tüm faydaları bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Search Engine Optimization (SEO) arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan çalışmalar, web sitenizin başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. 

Arama motorları arasında büyük bir Pazar payına sahip olan Google, web sitelerin kaliteli ve kullanıcıya faydalı olmasını talep eder. Ancak bu kaliteli ve özgün içeriklere sahip olan sitelerin veya e – ticaret platformlarının birtakım çalışmalar yaparak sıralamada yükselmesi gerekmektedir. Site içi ve site dışı SEO çalışmaları ile sağlanabilen bu yükselme öncelikle site trafiğini arttırır. Bu durum sitenin arama motorunda popüler hale gelmesini sağlar ve kısa sürede milyonlarca kişi siteyi ziyaret edebilir.

Web sitesini daha fazla kişiye tanıtmak ve duyurmak isteyen ya da web sitesi üzerinden kazanç sağlamak isteyen herkes SEO çalışmaları yapmalıdır. Bu çalışmalar kısa sürede etkisini gösterirken uzun vadede ise sıralamada kazandığınız yeri kaybetmemenizi sağlar.

SEO arama motoru optimizasyonu

Uzun yıllardır başta SEO olmak üzere yazılım, dijital pazarlama ve reklam gibi internetle ilgili tüm alanlarda hizmet veriyorum. Ayrıca yaptığım araştırma ve projelerin yanı sıra danışmanlık hizmeti verdiğim sitelerde de SEO’nun etkisini yakından gözlemleme şansına sahibim. Açıkça ifade etmeliyim ki SEO çalışmalarının olmaması ya da eksik / hatalı yapılması siteniz için verdiğiniz tüm emeklerin çöpe gitmesine neden olabilir. Bu nedenle SEO konusunda özverili ve titiz bir çalışma gerekmektedir. Aşağıda doğru bir SEO çalışmasından elde edilebilecek faydaları okuyabilirsiniz. 

Son olarak ifade etmeliyim ki SEO çalışmalarından üstün bir performans elde edebilmeniz için alanında bilgi ve deneyim sahibi ajans ya da SEO uzmanları ile çalışmanız gerekir. Aksi takdirde uzun süren çalışmalar sonucunda bütçeniz sarsılırken hayal kırıklıkları da yaşanabilir. 

SEO uzmanları

Site Trafiği Artış Gösterir

SEO çalışmalarının en önemli faydalarından biri yüksek ve kaliteli trafik artışıdır. Potansiyel müşteri kitleniz için hazırladığınız blog içerikleri, görsel etiketler, özgün ve yaratıcı format kullanımı e – ticaret platformlarına alışveriş yapma ihtimali yüksek olan kişileri getirecektir. Aynı şekilde bir içerik sitesi için kaliteli ve orijinal makaleleri eklemek sadık bir okuyucu kitlesinin oluşmasını sağlarken düzenli olarak sürekli artış gösteren ziyaretçi sayısı sağlar. 

Yanlış uygulamalar ya da hit siteleri ile de trafik elde etmek mümkün. Ancak bu sahte çalışmalar Google’ın botları tarafından kusa sürede fark edilirken site spam cezası alır. Bu nedenle doğal bir trafik artışının sağlanması etkili bir SEO çalışması ile gerçekleşecektir. 

seo çalışmaları

Kullanıcı Deneyimi Daha İyi Bir Noktaya Gelir

Kullanıcı dostu bir arayüz, görsel ve videoların uygun etiketlerle eklenmesi ve mümkün olduğu kadar orijinal içerikler kullanmak ya da mobil uyumlu bir site arama motoru botlarının sitenize kaliteli puanlar vermesini sağlar. Aynı zamanda bu özelliklerin kullanıcıların site içinde daha iyi ve hızlı gezinmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Google, kullanıcının en fazla faydalandığı ve en fazla vakit geçirdiği siteleri kullanıcı dostu olarak görür ve bu durum sıralama için büyük bir avantaj oluşturur.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılan SEO çalışmaları arasında sitenin kod yapısını düzenlemek ve site hızını arttırmak gibi birçok uygulama bulunmaktadır. Bu sayede tıklama ve erişim sayıları artış gösterirken markalaşma yolunda önemli bir adım atılmış olur. 

Arama motoru optimizasyonu

Yüksek Yatırım Getirisi Sağlar

Arama motoru optimizasyonu ile web siteniz için reklam, pazarlama, tanıtım vb. maliyetleri büyük oranda düşürebilirsiniz. Birçok site aramalarda üst sıralarda gözükmek için Google reklamlarını tercih etmektedir ancak bu uzun vadede maliyetli bir reklam yöntemi olacaktır. SEO çalışmaları ise daha az maliyetle daha uzun süreler boyunca üst sıralarda yer almanızı sağlar.

Üst sıralarda yer alan bir web sitesi tıklama başına ödeme, reklam kanalları gibi maliyetlerini büyük oranda azaltır. Etkili SEO çalışması ile milyonlarca kullanıcı sitenizi üst sıralarda görür ve tıklar. Hedef kitle ya da potansiyel müşterilerinize 7/24 ulaşabilmek SEO çalışmaları ile mümkün olurken kısa ve uzun vadede kazanç sağlamaya devam eder.

etkili seo çalışmaları

Güven Oluşur

Google’da arama yapan kullanıcılar yaklaşık %40 oranında ilk üç sırada bulunan siteleri tercih etmektedir. E – ticaret ya da içerik platformu da olsa bu sıralarda yer alan siteleri daha güvenilir bulan kullanıcılar sonraki aramalarında ise direkt URL girerek siteye giriş yapar. Dolayısıyla yüksek sıralarda yer almak kullanıcılara ya da potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili ve önemli yoludur. 

Sonuç sıralamasında ilk sayfayı tercih eden kullanıcı sayısı ise %90’ının üzerindedir. Kullanıcılar, ilk sayfada yer alan bir sitenin rakipleri arasında en iyilerden olduğunu düşünür. Dolayısıyla rakiplerin arasından sıyrılmak SEO çalışmaları ile mümkün olabilir.

seo çalışmaları

Marka Değeri Artar

Marka değeri artışının yanı sıra marka bilincinin oluşması SEO çalışmaları ile sağlanır. Potansiyel müşteriler ya da kullanıcılar sıralamada üst sırada yer alan bir web sitesinin önemli bir marka olduğunu ve sektörde bulunan en iyi oyunculardan biri olduğu konusunda hemfikirdir. Sitenizde bulunan ürün ya da içerikleri arayan kullanıcılar doğrudan sitenize ulaşır ve organik trafiğiniz artar. Aynı zamanda sitenizden memnun olan kullanıcılar yeniden siteyi ziyaret edecektir.

Sıralamada tepe noktalarda yer almak kullanıcıların sitenizi ya da markanızı görmesini ve bağlantılara tıklamasını sağlar. Aynı zamanda potansiyel müşterilerin aklında kalmak için SEO çalışmaları en etkili yöntemlerden biridir.

Fiziki Mağaza Ziyaretleri Çoğalır

Yerel ya da lokal SEO çalışmaları ile fiziki mağazanıza müşteri çekebilirsiniz. Lokal SEO kapsamında mağazanızın adı, iletişim numarası, adresi vb. bilgiler Google kullanıcılarına sunulur. Örneğin, İstanbul’da erkek ayakkabısı arayan bir kullanıcı yerel SEO uyumlu bir siteyi arama sonuçlarında üst sıralarda görür ve mağazadan alışveriş yapar. 

Lokal SEO çalışmaları hakkında unutulmaması gereken en önemli konu mobil uyumluluktur. Kullanıcılar, mobil cihazlar üzerinden aradığı sonuçlarda yer alan mağazaları daha fazla ziyaret etme eğilimine sahiptir. Bu nedenle telefon ya da tabletle bir arama gerçekleştiren tüketici kısa süre içinde mağazaya ulaşabilir.

lokal seo çalışmaları

Hedef Kitleye Ulaşılır

Web sitelerinin tümü bir hedef kitleye hitap eder ve bu hedef kitle her zaman daha fazla tıklama, görüntüleme ya da satın alma gerçekleştirir. SEO ile belirlenen hedef kitleye yönelik uygulamalar yapılabilir ve doğrudan kullanıcılara ulaşılır. Aynı şekilde geniş bir kitleye ulaşmak isteyen siteler bu yönde çalışma yaparak milyonlarca kişiye ulaşarak dönüş oranlarını yükseltebilir.

Sonuç

SEO ile yüksek bir verim elde edebilmek için site, rakip, hedef kitle analizi gibi birçok konu araştırılmalıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda profesyonel ajans ya da uzmanlar bir strateji belirler ve uygulamaya başlar. SEO çalışmalarından avantaj elde edebilmek için belirlenen süre her site için farklıdır çünkü her site ayrı dinamiklere sahiptir.

SEO hizmetlerimin tümünde çözüm odaklı çalışmalar yürütmekteyim aynı zamanda her site için ayrı bir strateji belirleyerek hedefe ulaşmanın mümkün olduğunu belirtmeliyim. SEO ile siteniz üstün bir performans gösterebilir ancak optimizasyon konusuna dikkat edilmesi gerekir.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir