Semroot, SEO İşlemlerini Gerçekleştirmek İçin Hangi Araçları Kullanır?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu sektörünün müdavimi olarak, Semroot ajansının yöneticiliğini yapıyorum. Semroot, uzun yıllardır hem yurt içinde hem de yurt dışında markaların prestijli görünümlerine değer katan bir firma olarak, dijital pazarlamanın her alanında hizmet sunmaktır. Ben de bu ajansın yöneticisi olarak, SEO işlemlerinin en kaliteli dijital araçlar yardımı ile gerçekleştirilmesini sağlıyor, dijital pazarlama sürecinin her adımını denetleyerek yüksek kalite standartlarından asla ödün verilmemesini sağlıyorum. 

Dünya standartlarında SEO hizmeti verme hedefi ile, ajans olarak dünya standartlarındaki dijital araçları kullandığımızı söylemem mümkün. Yurt içinde ve yurt dışında birlikte çalıştığımız pek çok müşterimiz, kullandığımız dijital araçların çeşitliliği ve işlevselliği sayesinde arama motorlarında diledikleri seviyeye ulaştılar. 

Bugünkü içeriğimde sizlere Semroot’un SEO işlemleri gerçekleştirmek için hangi dijital araçları kullandığını detaylı olarak açıklamaya çalışacağım. Dilerseniz başlayalım.

SEO İşlemlerini Gerçekleştirmek İçin Hangi Araçları Kullanır

Semroot Tarafından Kullanılan SEO Araçları Nelerdir? 

Dijital pazarlama sektöründe kullanıldığı takdirde yüksek oranda yarar sağlayan pek çok ücretli ve ücretsiz SEO araçları bulunmaktadır. Bu SEO araçlarının her biri, arama motoru optimizasyonunun farklı bir boyutunu tamamlama konusunda firmalara destek olur. Aşağıda, bunların arasından en önemli olanları sıraladım:

Semroot Tarafından Kullanılan SEO Araçları Nelerdir

  1. Google Analytics: Arama motoru optimizasyonu sürecinde Semroot’un en çok kullandığı araçlardan bir tanesi Google tarafından Business kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan Google Analytics hizmetidir. Bu hizmet, özellikle hedef kitle oluşturma ve bu hedef kitleye yönelik reklam içeriği hazırlama sürecinde oldukça yararlı analizler sunar. Hedef kitlenizin demografik bilgisi, ilgi alanları, söz konusu anahtar kelime ile ilgili olarak yaptıkları diğer aramalar, kullandıkları cihaz türü gibi pek çok bilgiyi Google Analytics üzerinden sağlamak mümkün. 
  2. Google Consumer Barometer: Google tarafından sunulan bir diğer araç olan Google Consumer Barometer ise, kullanıcıların internette bulunma davranışlarını analiz ederek onları tüketici kategorileri açısından ayırır. Bu barometre sayesinde Türkiye’de gündelik, aylık ya da yıllık olarak internet kullanıcı sayısını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, ‘’audience stories’’ ya da ‘’digital moms’’ gibi birbirinden farklı seçenekler üzerinden, belirlediğiniz bir tüketici profilinin interneti kullanma davranışlarını analiz edebilirsiniz.
  3. Ubersuggest: SEO çalışmalarında anahtar kelime analizi gerçekleştirme süreci son derece önemlidir. Ubersuggest, SEO çalışmalarında en çok yararlanılan platformlardan biridir. Bu platform üzerinden Google Trends verilerine ulaşabiliyor, aranma hacimleri hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, giriş yaptığınız bir anahtar kelimenin hangi farklı anahtar kelimeler ile çeşitlendiğini, hangi long-tail anahtar kelimeler ile ilişkilendirildiğini de görmeniz mümkün. 
  4. Keywordtool.io: Bildiğiniz gibi son zamanlarda anahtar kelimeler kısa kelime öbeklerinden çok, long-tail hale geldiler. Özellikle birbirinden farklı, aranma hacmi yüksek ve başarı garantili long-tail anahtar kelimeleri bulabilmek için sıklıkla Keywordtool.io platformunu kullanmak mümkün. Bu program ücretsiz olarak kullanılabilen bir program olsa da, detaylı istatistiksel analizler için Premium pakete sahip olmak gerekmektedir. Semroot, bu programın da tüm analiz çeşitlerinden yararlanarak içerik optimizasyon sürecini yönetir.
  5. Adwords Keyword Planner: Özellikle Google üzerinden çalışma yapmak isteyen şirketler Adwords Keyword Planner’den yüksek düzeyde yararlanabilirler. Aklınıza gelen yeni ve niş proje fikirlerinin nasıl bir potansiyele sahip olduğunu bulabilmek, yeni anahtar kelimeler yaratabilmek ve rakiplerinizden farklılaşmak adına var olan anahtar kelimeleri birbiri ile kombinleyerek yeni arama stilleri oluşturmak adına Adwords Keywork Planner kullanabilirsiniz. 
  6. Keyword Shitter: Anahtar kelime analizinin tüm arama motoru optimizasyonu sürecindeki değerini görüyor ve buna göre hareket ediyoruz. Anahtar kelime analizinde kullandığımız bir diğer araç ise Keyword Shitter. Bu araç sayesinde, hedeflediğiniz ana kelime öbeği üzerinden türetilebilecek diğer anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabiliyoruz. Örneğin sizin ‘’saç modelleri’’ anahtar kelimesi üzerinde çalışma yapmak istediğinizi düşünelim. Bu platform üzerinden yaptığımız aramalarda, içerisinde ‘’saç modelleri’’ grubu geçen diğer anahtar kelime çeşitlerini de saptıyor ve sitenizi bu kelimelerde de güçlendirmeye başlıyoruz.
  7. comScore: Arama motoru optimizasyonu yapabilmek adına öncelikle potansiyel müşteri kitlesinin tüketici davranışlarını anlamalı ve onlara doğru stratejiler ile doğru reklam içeriği sunmalısınız. Bunu sağlayabilmek adına, Semroot comScore aracını kullanıyor. ComScore, farklı sektörlerdeki markaların ve bu markaları tercih eden kullanıcıların genel tüketim ve internet kullanım davranışlarını ölçümleyerek yararlı reklam modelleri hakkında bizlere fikir veriyor. 

comScore aracı

Stok Görsel Bulmaya Yardımcı Olan SEO Araçları

Bütün bu SEO araçlarının yanı sıra, siteniz için en kaliteli ve optimize edilmiş görselleri bulabilmek adına çeşitli stok fotoğraf araçlarını da kullanmaktayız. Bunların bazıları Pexels, Pixabay, Picjumbo, Giphy.com ya da Lifeofpix olarak sıralanabilir. 

İçerik Üretimi Sonrası İçerik Optimizasyon İşlemleri için Kullanılan SEO Araçları

İçerik üretmeden önce anahtar kelime analizi yapmak, doğru alt başlık, meta etiket ve temel etiket kullanımlarını sağlamak çok önemli. Fakat kimi zaman benimle görüşen müşterilerimin web sitelerinde çok sayıda içerik zaten paylaşılmış oluyor. Sitenin genel prestijine puan kaybettiren ve optimize edilmesi gereken içerikleri analiz ederken, Semroot olarak bizler, Wordcounter, Seobook Keyword Density, TextAnalyser gibi farklı dijital araçları kullanıyoruz.

Hemen Bir Seo Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir