Instagram Business Nedir?

Merhabalar, ben Yunus Emre Yalçın. Bir dijital pazarlama ve SEO uzmanı olarak, Semroot Ajansını yönetiyor ve ajansa bağlı Semroot Akademi isimli çalışmamızı da bizzat yürütüyorum. Uzun yıllardır dijital pazarlama sektöründe verdiğim hizmetler, çalıştığım projeler ve yürüttüğüm çeşitli çalışmalar, bana bu sektör hakkında çok şey öğretti. Bugünkü yazımda, edindiğim tecrübeler ve bilgi birikimim ışığında, Instagram üzerinden reklam verme konusunda çeşitli araştırma yapan birey ve kurumlara Instagram Business hakkında detaylı bir içerik sunmayı amaçlıyorum.

Markanız, girişiminiz ya da şirketiniz için dijital pazarlama sürecine girdiğinizde, ajansların sizlere öncelikle sosyal medya platformlarından söz ettiğini fark edebilirsiniz. Sosyal medya platformları, geniş bir kullanıcı kitlesine ev sahipliği yaptığından dolayı yeni çağın en gözde reklam alanları haline geldi. Dijital reklamcılık konusunda talebin artması, bu platformların da reklam verenlerin işlerini kolaylaştıracak, kullanıcı dostu ve basit bazı algoritmalar geliştirmesine sebep oldu. Bugün bir Instagram kullanıcısının hesabını Instagram Business hesabına çevirmesi, düzenli olarak reklam yayınlaması, tüm reklamları tek bir panelden kontrol etmesi ve reklamların etki düzeylerini detaylı analizler halinde görmesi mümkün. Üstelik bütün bunlar için ekstra bir eklenti ya da platform kullanmak gerekmiyor. Instagram, kendi sistemi içerisinde tüm bu hizmetleri kapsamlı olarak sağlıyor.

Peki, Instagram Business nedir? Instagram Business hesaplarının reklam verenlere sağladığı temel faydalar nelerdir? Kişisel Instagram hesabınızı Instagram Business hesabına çevirmek için ne yapmalısınız? Tüm bu soruların yanıtlarına ulaşabilmek için, hazırladığım içeriğin devamına göz atabilirsiniz.

Instagram Business Nedir?

Instagram Business, Instagram hesabını herhangi bir küçük çaplı girişim, şirket, firma ya da marka adı ile kullanmak isteyen, kişisel paylaşımlardan ziyade ticari paylaşımlar yapmayı hedefleyen ve gelir düzeyi ya da marka itibarını arttırmak amacıyla hedef kitlesi ile ilgili detaylı analizler yapmayı amaçlayan kullanıcıların tercih ettiği bir sistemdir.

Instagram Business, Instagram hesabının temel bilgiler kısmında işletme adresinin, işletme telefon numarasının ve işletme web sitesinin bulunabildiği, kullanıcıları işletme ile iletişim kurmaya teşvik eden bir hesap çeşididir. Instagram Business hesabı üzerinden reklam oluşturma, bu reklamları yayınlama, reklamların etki düzeyini inceleme, belirli bir bakiye oluşturarak düzenli reklam emirleri verme gibi işlemlerin tamamını gerçekleştirmeniz mümkün.

Instagram Business, marka kimliğinizi kurumsal bir kıyafete bürür. Bu sayede marka prestijinizin artmasını ve dışarıdan daha profesyonel görünmenizi sağlar. Özellikle küçük girişimler, butik çalışmalar için Instagram Business müthiş bir marka görüntüsünü beraberinde getirmektedir.

Hesabımı Nasıl Instagram Business Hesabına Çevirebilirim?

Instagram hesabınızı kişisel olarak kullanıyorsanız ve çalışmalarınızı daha kurumsal bir kimlik üzerinden hedef kitlenize sunmak istiyorsanız, kişisel hesabınızı Business hesabına çevirmeniz gerekebilir. Bunun için birkaç temel adımı takip etmeniz yeterli olacaktır:

 1. Öncelikle hesap ayarlarına gidin. Profiliniz üzerinden sağ üst köşedeki ayarlar sembolüne tıklamanız yeterli olacaktır.
 2. Daha sonra ‘’Signup for Business Account’’ seçeneğini tercih edin. Bu seçenek, Instagram Business hesabı için kayıt oluşturmanızı sağlayacak.
 3. Profiliniz üzerinden yeni bir Business hesabı oluşturabileceğiniz gibi, hali hazırda kullandığınız profili de Instagram Business hesabına çevirmeniz mümkün. Fakat eğer kişisel hesabınızı Business hesabına dönüştürecekseniz, profilinizin herkese açık olması gerekmektedir.
 4. Tüm bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.
 5. Hesabınızı açtıktan sonra, söz konusu girişim, marka ya da firmanın diğer sosyal medya hesapları ile Instagram Business hesabınızı ilişkilendirin. Bu sayede daha prestijli, profesyonel ve güvenilir bir profile sahip olun.

Instagram Business Hesaplarının Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama sektöründe sosyal medya reklamlarının oldukça değerli sonuçlar verebileceğine inanıyorum. Bu konuda yaptığım son araştırmalar, özellikle Instagram’ın, sunduğu verilere göre yüksek bir geri dönüşüm efekti sağlayabileceği yönünde sonuçlar verdi. Resmi internet sitesinde Instagram’ın sunduğu verilere göre,ol>

 • Instagram’ı aktif olarak kullanan toplam kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş durumda.
 • Instagram’ı aktif olarak kullanan hesapların yaklaşık olarak yüzde 90’ı en az bir adet Instagram Business hesabını takip ediyor ve bu hesap ile düzenli olarak etkileşim kuruyor.
 • Instagram’ı aktif olarak kullanan hesaplar arasından 500 milyonu, aktif olarak Instagram’ın Stories özelliğini kullanıyor. Bu kullanıcılar günlük hikayeler paylaşıyor ve başlarının hikayelerini görüntülüyor.
 • Yukarıdaki oranlar, hedef kitlesi ile direkt etkileşim kurmak ve görünürlüğünü arttırmak isteyen bir marka için müthiş rakamlar. Instagram’ın, diğer sosyal medya platformlarından farklarını ise şu şekilde özetleyebilirim: 

  1. Instagram, kullanıcıların aktif vakit geçirme oranının oldukça yüksek olduğu bir sosyal medya platformu. Burada hesabı bulunan kullanıcıların reklamınıza denk gelmesi ve reklamınız aracılığı ile ürün ya da hizmet satın almaya karar vermesi oldukça yüksek bir olasılık.
  2. Instagram, dijital pazarlamanın oldukça genç yöntemi Influencer Marketing’in en yoğun şekilde gerçekleştirildiği sosyal medya platformudur. Influencer Marketing stratejisi, isimlerini birer marka haline getirmiş ve yüksek takipçi sayısına erişmiş bireyler aracılığı ile, markanızı tanıtmanız anlamına gelir. Özellikle çeşitli story’ler ve ücretli reklam anlaşmaları sayesinde Influencer Marketing Instagram tarafından profesyonel olarak desteklenmektedir.
  3. Instagram, birden fazla gönderi biçimi sunar. Fotoğraf gönderileri, video gönderileri, story gönderileri ve son dönemlerde popüler hale gelen IG TV gönderileri, Instagram’ın oldukça farklı reklam konseptlerini de reklam verenlere sunmasını sağladı. Siz de sektörünüz için en uygun olan ve hedef kitlenize en uygun şekilde hitap edebilecek reklam konseptini bulabilirsiniz.

  Instagram Business ile Hedef Kitle Filtreleme

  Instagram Business hesabımız üzerinden gönderi tanıtımı konseptinde reklam yaparken, bu reklamı kimlerin göreceğine siz karar veriyorsunuz. Bundan dolayı şu zamana kadar dijital pazarlama alanında hizmet verdiğim pek çok müşterim, Instagram Business reklamlarını tatmin edici buldu. Instagram Business hesabı aracılığı ile yararlanabileceğiniz hedef kitle filtreleme kriterlerini birlikte inceleyelim:

  1. Konum: Arama motoru optimizasyon işlemlerinde yerel SEO hizmeti de veren biri olarak, reklamcılıkla konum filtrelemesinin oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim. Küçük girişimler reklamlarını yerel düzeyde oluşturarak reklam bütçelerinin en yüksek verimde sonuç vermesini sağlayabilirler.
  2. İlgi Alanları: Intagram, reklam verenlere mükemmel bir data sunuyor. Her bir kullanıcının takip ettiği hesaplar, ilgilendiği etiketler, beğendiği gönderiler ve çok daha fazlası, kullanıcının ilgi alanları ile ilgili Instagram algoritmasına çeşitli ipuçları sunuyor. Instagram, işletmenizden hizmet almaya yatkın olan kullanıcılara reklam sunuyor. Bu sayede dijital pazarlama sürecine bir adım önde başlıyorsunuz.
  3. Demografik Bilgiler: Kullanıcıların yaşları, medeni durumları, eğitim düzeyleri ile ilgili bilgiler, hedef kitlenizi tanımlamak konusunda size yardımcı olabilir. Instagram Business reklamlarında bu tür filtrelemelerden de yararlanabilirsiniz.
  4. Davranışlar: Hedef kitlenizin hem Instagram üzerindeki kullanıcı davranışlarını hem de Facebook üzerindeki kullanıcı davranışlarını incelemeniz mümkün. Hedef kitlenizin sosyal medya platformlarında toplam geçirdiği vakit, vakit geçirmeyi tercih ettiği kategoriler, paylaşım yapma sıklığı, etkileşim oluşturma sıklığı gibi detaylar, müşteri davranışı ölçümleme açısından son derece değerlidir.
  5. Benzer Hedef Kitleler: Belirlediğini hedef kitlesine farklı açılardan benzeyen ve etki alanınızı geliştirme sürecinizde hitap edebileceğiniz kitleleri tanımlayın. Bu sayede markanızı ve gelirinizi büyütün.

  Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

  Teklif Al  
  Etiketler

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir