Google Etiket Yöneticisi’nin Yeni Tetik Gruplarını Nasıl Kullanacağız?


Google Etiket Yöneticisi’nin Yeni Tetik Gruplarını Nasıl Kullanacağız?

Bu güncelleme, bir etiketin GTM’de ne sıklıkta ve hangi şartlarda açılacağını yönetmek için yeni bir yol sunar. 26 Mart’ta Google, Google Etiket Yöneticisinde Tetikleme Gruplarının serbest bırakıldığını duyurdu. Tetikleme Grupları, bir etiket yüklenmeden önce etkinleştirmek için birden fazla tetikleyici gerektirmeksizin sağlar. Bu güncelleme, pek çok dijital pazarlamacı tarafından izleme etiketlerinin dağıtımını kolaylaştırmak için kullanılan güçlü bir platformun yeteneklerini artırıyor.

Bu yazıda, tetikleme gruplarının nasıl kurulacağını göstereceğim ve bunları GTM hesabınızda kullanmak için üç pratik öneride bulunacağım.

Bir Tetikleyici Grubu Kurma

Yeni bir tetikleyici grubu oluşturmak için GTM içindeki Tetikleyicilere gidin ve “Yeni” düğmesine tıklayın.

Bu yazıda, tetikleme gruplarının nasıl kurulacağını göstereceğim ve bunları GTM hesabınızda kullanmak için üç pratik öneride bulunacağım.

Bir Tetikleyici Grubu Kurma

Yeni bir tetikleyici grubu oluşturmak için GTM içindeki Tetikleyicilere gidin ve “Yeni” düğmesine tıklayın.

Bir tetikleyici tipi seçmek için Tetikleme Yapılandırması penceresinin içine tıklayın ve Tetikleme Grubu’nu seçin. Bu seçenek en alt kısımdadır, ancak hızlı bir şekilde bulmak için arama özelliğini de kullanabilirsiniz (büyüteci tıklayın).

Ardından, beliren kutuda, eklemek istediğiniz ilk tetiği seçmek için “Bir tetikleyici seç” i tıklayın.

Şimdi mevcut tüm tetikleyicileri gösteren bir pencere göreceksiniz. Yeni bir tetikleyici yapmanız gerekirse, doğrudan tetik oluşturma işlemine girmek için sağ üstteki artı işaretine tıklayın. Bir tetikleyici ekledikten sonra, daha fazla seçmek için Tetikleyiciler bölümündeki artı sembolüne tıklayın.

Son olarak, istediğiniz tüm tetikleyicileri ekledikten sonra, tetikleme grubunun ne zaman patlayacağı için ek koşullar tanımlamayı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, ayar Tüm Koşullar’dadır, bu nedenle tüm tetikleyiciler ateşlendiğinde açılır. Ancak, “Bazı Koşullar” ı seçerek yeni kriterler (belirli sayfalarla sınırlama gibi) ekleyebilirsiniz.

Tetikleyici grupları için kullanır

Peki, GTM hesabınızdaki tetikleyici grupları nasıl kullanabilirsiniz? Mevcut tetikleyicilerin ve etiketlerin sayısı sonsuz yapılandırmalara izin verirken, üç pratik fikir.

İzleme paylaşılan teşekkür sayfaları

Bazı siteler, kullanıcının hangi açılış sayfasından bağımsız olarak, aynı teşekkür sayfasındaki arazi kullanıcılarını oluşturması için tasarlanmıştır. İdeal bir senaryoda, benzersiz teşekkürler sayfaları veya formların doğrudan izlenmesi, izleme için en iyi çözüm olacaktır. Ancak, çoğu zaman sınırlamalar, içerik yönetim sistemi ya da geliştirici desteğinin eksikliği nedeniyle, istediğiniz kurulumu yapmayı önler.

Bir tetikleyici grubu kullanarak, belirli bir açılış sayfası URL’sinin yönlendiricisi için bir tetikleyiciyi, teşekkür sayfasının sayfa görüntülemesi için başka bir tetikleyiciyle birleştirebilirsiniz.

Bu kurulum, yönlendiren açılış sayfasındaki formu gönderdikten sonra teşekkür sayfasına ulaşan kullanıcıları belirlemenizi sağlar.

Sonuç

Dijital pazarlama çabalarını izlemek için olabildiğince ayrıntılı olmanın bir savunucusu olarak, Google’ın GTM için yeni özellikler yayınlamaya devam ettiğini heyecanlıyorum. Tetikleme grupları, pazarlamacıların daha karmaşık izleme ayarları oluşturmasına izin vermek için etkileyici bir adımdır.

Hemen Bir Google Adwords Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir