Facebook Business Manager Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günümüzde ticaret anlayışı her geçen gün değişirken reklam yöntemleri de çeşitlenmektedir. Facebook tarafından sunulan Business Manager, sosyal medya reklamlarının bir panelden yönetilmesini sağlarken izin, hedef kitleme ve sınırlama gibi birçok avantaj da sağlamaktadır. Bu yazıda kullanımlarım, araştırmalarım ve müşterilerimden gelen bilgiler doğrultusunda Business Manager nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar gibi birçok soruyu cevaplandırmak istiyorum. Ben Yunus Emre Yalçın, uzun yıllardır dijital alanların tümünde çalıştım aynı zamanda Semroot Akademi’nin kurucusuyum.

Business Manager Nedir?

Facebook’un reklam verenlere özel olarak sunduğu Business Manager hakkında birçok işletme ve kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığını görüyorum. Busines Manager, işletmelerin, ajansların, şahısların ya da ekiplerin reklam verme sürecini tek bir hesaptan kolaylıkla yönetme fırsatı sunmaktadır. Business Manager hesabı ile işletme bilgileri farklı işletmelerle ya da kurulan ekiple paylaşılabilir ve hesap ortak yönetilebilir. Facebook üzerinde yapılan tüm reklam ve pazarlamalar Business Manager hesabı ile tek bir yerden birkaç farklı kişi veya işletme tarafından kontrol edilir.

Geçtiğimiz yıllarda dijital pazarlama ve reklam alanında rekabet daha azdı ve bu durum Facebook reklamlarına da yansıyordu. Facebook reklamları kolay bir şekilde kontrol edilirken ihtiyaçlar karşılanmamaya başladı. Reklam verenlerin çoğalması ve reklam çeşitliğinin artması ile birlikte Business Manager’in bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını söyleyebilirim. Elbette bu zorunluluk reklamların daha kolay bir şekilde yönetilmesine olanak sağladı.

Sosyal medya hesaplarını interaktif olarak yönetmeye başlayan firmalar, çalışanlarına ya da ekibini de direktif verme imkanına sahip. Aynı zamanda Business Manager ile yapılan tüm işlemler raporlar halinde yöneticiye sunuluyor. Tüm sayfalara erişebilen yönetici dilediği takdirde günlük, aylık, haftalık ya da yıllık veriler ile reklamlar hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Normal Facebook sayfalarında raporlar en fazla 28 güne kadar alınabiliyordu ancak Facebook Business, işletmelerin birçok isteğine cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama ve reklam alanlarındaki rekabet her geçen gün artarken internet platformları, rekabetin sağlıklı bir ortamda yürütülebilmesi ve potansiyel müşterilere verimli bir şekilde ulaşmak için ardı ardına güncelleme yapmaktadır. Facebook, dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya platformları listesinde ilk sıralarda bulunur dolayısıyla yapılan güncellemeler milyonlarca kişiyi doğrudan etkileyebilir. Business Manager’in kullanılmasıyla birlikte reklam verenler karmaşık ve kargaşa dolu bir panelden kurtulurken kullanıcılar için daha sade ve anlaşılır reklamlarla karşılaştı. Kullanıcılara verimli ve etkili bir reklam sunabilmek için Business Manager hesabı oluşturmak gerekir, aşağıda adım adım hesap açma süreci anlatılmaktadır:

 • Facebook Business hesabı açabilmek için işletmelerin standart bir Facebook profili oluşturması gerekir ancak ad – soyad, adres gibi kişisel veriler, işletme bilgilerine göre doldurulmalıdır,
 • business.facebook.com adresine giriş yapılır ve işletme bilgileri ile kurumsal bir yapı oluşturulur,
 • Facebook Business ile farklı hesapları yönetebilmek için ‘başka işletmelere hizmet sunmak’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz,
 • Açılan sekmede sayfalar, reklam hesabı ve kişilerden oluşan üç farklı kutucuk vardır; sayfalar bölümünde işletmeye bağlı olan tüm Facebook sayfaları eklenebilir; işletme için yayınlacak reklamların kontrol edilmesi için reklam hesabı dahil edilir; Business Manager ekibinde çalışacak olan kişiler girilir,
 • Instagram sayfası da Business Manager’e entegre edilebilir bu sayede hem Facebook hem de Instagram hesapları tek bir portföy üzerinden yönetilmektedir.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

Business Manager kullanımı hakkında önemli birkaç bilgi vermek istiyorum. Facebook Business hesabını oluşururken saat dilimi ve para birimi işletmeler tarafından özel olarak seçilir ancak sonradan değiştirmek ya da iptal etmek mümkün değildir. Bu nedenle saat dilimi ve para birimi seçimlerinde dikkatli davranmak gerekir. Aynı zamanda BM hesabında kişilere yetki verebilmek için Facebook arkadaşı olma zorunluluğu mevcuttur.

Facebook Business Manager hesabında ‘İşletme Ayaları’ adı altında onlarca düzenleme ve değiştirme seçeneği sunulur. Aynı zamanda BM hesap sahibi ajans, çalışanlar, reklam yöneticileri ya da bireysel kişilere özel yetki ataması yapabilir. Örneğin, ekipten biri için tüm izin ya da hakları tanımlayabilirken bir başka kişi için sınırlı bir yetki verebilirsiniz. Özellikle birden fazla hesap yöneten işletmeler, ajanslar ya da uzmanlar için faydalı bir araç olarak kullanılmaktadır.

Reklam verirken hedef kitle belirleyebilir ve seçilen gruba özel reklam yayınlayabilirsiniz. Örneğin, 24 – 35 yaş arasında İzmir’de yaşayan kişilere özel reklam vermek potansiyel müşterilere kısa sürede ulaşmayı sağlayacaktır. Rehberin ilerleyen bölümlerinde Facebook reklam türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Business Manager Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde ticaret anlayışı değişmeye başladı öyle ki alışverişlerin ve tanıtımların büyük kısmı dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İnternet dünyasının en önemli platformlarından biri olan Facebook ise reklamların kazanca dönüşmesini sağlıyor. Dünyada ve Türkiye’de toplumun neredeyse her kesimine hitap etmeyi başaran Facebook, reklamların da milyonlarca kişi tarafından görüntülenmesini sağlarken güvenilir ödeme yöntemleri ve doğrudan pazarlama özelliği ile öne çıkmayı başarıyor.

E – ticaret başarılarını ve marka bilinirliğini arttırmak için kullanılan Business Manager, global çapta bir kullanım fırsatı sunmaktadır. Reklam ve işletme ayarları ile reklamınızın yayınlanabileceği ülkeyi seçebilir, özelleştirilebilen bir tanıtım politikası uygulayabilirsiniz.

2018 yılında yayınlanan Facebook bildirisinde, hedef kitle seçimi yapabilmek ve reklamları özelleştirebilmek için Business Manager kullanımı zorunlu hale getirildi. Standart reklam sayfalarında başta hedef kitle olmak üzere birçok reklam özelliği devre dışı bırakılmıştır. Aynı zamanda ilerleyen yıllarda Business Manager kullanımının zorunlu olması söz konusudur. Bu nedenle işletme sahiplerinin ve reklam verenlerin Business Manager’i kullanmaya başlamasını tavsiye etmekteyim.

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanımının hangi faydaları sağlayacağını beraber inceleyelim:

 • En küçük yerel işletmeler ya da dünya çapında hizmet veren uluslararası firmalar FBM ile reklam verebilir veya tanıtım yapabilir,
 • İşletme sahipleri Business Manager’i ücretsiz ve herhangi bir kısıtlama olmadan kullanır,
 • Reklam yayınları düzenli olarak kontrol edilebilir ve profesyonel raporlar ile reklam stratejisi hakkında önemli çıkarımlar yapılır,
 • Dünyanın birçok ülkesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır,
 • Sosyal medya varlıkları tek bir hesaptan yönetilebilir ve tüm verilere ulaşılabilir,
 • İzin, paylaşım, erişim ve yönetim özellikleri ile her kişiye farklı atamalar yapılabilir,
 • FBM son derece güvenlidir ve güvenilir bir ödeme sistemi mevcuttur,
 • Geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biridir ve potansiyel müşterilere özel reklam yayınları gösterilebilir,
 • Standart reklam hesabında teknik sorunlarla daha fazla karşılaşılabilirken FBM’de bu oran minimuma indirilmiştir,
 • Birden çok hesap yönetenler için en ideal uygulamalar arasında kabul edilmektedir.

Facebook Reklam Türleri

Standart ya da FBM için reklam türleri aynıdır ancak sürecin ilerleyiş şekli ve sunulan özellikler birbirinden farklıdır. FBM kullanırken verebileceğiniz Facebook reklam türleri aşağıda belirtilmektedir:

 • Facebook Potansiyel Müşteri Reklamları (Lead Ads): Facebook’un en ucuz ve en etkili reklamlarından biridir. Daha önce web sitenizi hiç ziyaret etmeyen kişiler hakkında bilgi edinmenizi sağlar, potansiyel müşteriler Facebook’u kullanırken bir form doldurur ve kişisel bilgileri ( ad – soyad, e – mail) öğrenilir.
 • Facebook Pixel: Web siteye eklenebilen bir pixel, içerik görüntüleme, ürünü sepete ekleme, üyelik ya da satın alma tamamlama gibi hareketleri takip etmeyi sağlar.
 • Facebook Sayfa Gönderisiyle Etkileşim ve Duvar Paylaşımları: Sponsorlu paylaşımlar olarak bilinen bu reklam türünde, hedef kitleye uygun olan tanıtımlar potansiyel müşterilerin ana sayfasında yer alır.
 • Video Reklamlar (Video Ads): En etkili reklam türlerinden biri videolar. Her izleme için oldukça uygun fiyatlarla ödeme alınır aynı zamanda etkileşim oranı oldukça yüksektir.

 

Hemen Bir Sosyal Medya Reklamı Teklifi Alın

Teklif Al  
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir